1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 28 ŞUBAT DAVASINDA FLAŞ GELİŞME: DEMİREL İFADE VERECEK!
28 ŞUBAT DAVASINDA FLAŞ GELİŞME: DEMİREL İFADE VERECEK!

28 ŞUBAT DAVASINDA FLAŞ GELİŞME: DEMİREL İFADE VERECEK!

Mahkemeye çağırıldı

A+A-

haberler.com sitesinin haberine göre; 28 Şubat davasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e tanıklık yapması için çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verildi.

28 Şubat davasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e tanıklık yapması için çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verildi. Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar, tanık sıfatıyla dinlenilmesi konusunda dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, CMK'nın 43/4. maddesi uyarınca kendi takdiriyle çekilebileceği hatırlatılarak, bu konuda kendisine çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandığı davanın 66. duruşması tamamlandı.

Mahkeme heyeti duruşmaya ara vererek Savcı Levent Savaş'ın mütalaası değerlendirildi. Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar, alınan kararları açıkladı. Bazı sanıklar ve müdafilerinin davanın Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde görülmesi gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmesini talep ettiklerini hatırlatan Mahkeme Başkanı Şıngar, Anayasa'nın 145/1. maddesinde devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçların adliye mahkemelerinde görüleceğinin hüküm altına alındığını belirtti.

2010 yılındaki Anayasa Değişikliği ile Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanmalarının öngörüldüğünü anımsatan Mahkeme Başkanı, sanıklara isnat edilen "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçunun anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine yönelik bir suç olduğunu ifade etti. Sanıkların üzerine atılı suç ve sevk maddesi nazara alınarak atılı suçun askeri suç olmadığına dikkat çeken Şıngar, suçun anayasanın 148. maddesinde belirtilen görevleriyle ilgili bir eylem olmadığına hükmederek, sanıklara atılı suçun askeri yargı ya da Yüce Divan'ın görevine girmediğine karar verdiklerini açıkladı. Mahkeme Başkanı Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin Balyoz davasındaki içtihadını da nazara alınarak görevsizlik kararı verilmesi yönündeki talebin reddine oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı.

DEMİREL İSTERSE İFADE VERECEK

Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar, tanık sıfatıyla dinlenilmesi konusunda dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, CMK'nın 43/4. maddesi uyarınca kendi takdiriyle çekilebileceği hatırlatılarak, bu konuda kendisine çağrı kağıdı çıkarılmasına karar verildiğini de bildirdi. CMK'nın 43/4. maddesi "Cumhurbaşkanı kendi takdiriyle tanıklıktan çekilebilir. Tanıklık yapmayı istemesi halinde beyanı konutunda alınabilir ya da yazılı olarak gönderebilir" hükmünü içeriyor. Şıngar, ayrıca dönemin Başbakanı mağdur Tansu Çiller için yazılan talimat cevabının beklenilmesine karar vererek, duruşmayı 27 Ekim 2014 tarihine erteledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.