1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 1 MAYIS'TA 200 BİLYE BULUNDU 339 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
1 MAYIS'TA 200 BİLYE BULUNDU 339 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 MAYIS'TA 200 BİLYE BULUNDU 339 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gezi direnişi sırasında büyük korku yaşayan AKP iktidarının meclis çoğunluğuna dayanarak büyük tartışmalar ile çıkardığı "iç güvenlik "yasası gözaltısı 1 Mayıs'ta 339 kişiye gözdağı verdi.

A+A-

EMNİYET Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs 2015 günü yapılan kutlamalar sırasında ülke genelinde 339 kişi gözaltına alındığını, gözaltına alınan bazı kişilerin üzerinde; 1 molotof kokteyli, 200 demir bilye, 14 örgütsel simge ve 4 örgütsel pankart ile çok sayıda suç sayılan malzeme ele geçirildiğini ve olaylarda 25 polis ve 25 vatandaş olmak üzere 50 kişinin yaralandığını açıkladı.

AKP'Yİ KORUMA YASASI

Gözaltına alınan kişiler hakkında kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen ve 04/04/2015 tarihinde yürürlüğe giren 6638 sayılı "Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" hükümleri kapsamında işlem yapıldığın belirtildi.

1 MOLOTOF KOKTEYLİ 200 DEMİR BİLYE 339 KİŞİ

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "Emek ve Dayanışma Günü' olan 1 Mayıs 2015 gününün, Ülke genelinde huzur ve güven ortamı içerisinde kutlanabilmesi için Polis Teşkilatı tarafından kendi sorumluluk bölgesi ile sınırlı olmak üzere, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde gereken güvenlik tedbirleri alınmıştır. Vatandaşlarımızın toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını sabote etmeye çalışan kişilerin hukuk dışına çıkma girişimleri, güvenlik güçlerimizin olağanüstü çalışmaları sonucunda etkisiz hale getirilmiştir. Bu kapsamda, 1 Mayıs 2015 günü yapılan kutlamalar sırasında Ülke genelinde 339 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan bazı kişiler üzerinde; 1 molotof kokteyli, 200 demir bilye, 14 örgütsel simge ve 4 örgütsel pankart ile çok sayıda suç sayılan malzeme ele geçirilmiştir. Olaylarda; 25 polis ve 25 vatandaş olmak üzere 50 kişi yaralanmıştır."

2 YILDAN 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI

"Gözaltına alınan kişiler hakkında kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen ve 04/04/2015 tarihinde yürürlüğe giren 6638 sayılı 'Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümleri kapsamında işlem yapılmaktadır. Bu Kanunla, toplumsal olaylarda kamu düzenini bozucu eylemlere karşı etkin güvenlik tedbirlerinin alınması amacıyla, kanunla suç sayılan eylemlerin cezaları artırılmıştır. Bu kapsamda: Havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar ile demir bilye, sapan, taş, zincir ve benzeri malzemeleri bulunduranlara iki yıl altı aydan dört yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. Yasa dışı örgütlere ait amblem ve işaret taşıyan, üniformayı andırır giysiler giyen, suç sayılan afiş taşıyan ve bu nitelikte slogan atanlara altı aydan üç yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür.

SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen bez ve sair unsurlarla örtenlere iki yıl altı aydan dört yıla kadar, bu eylemin terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi halinde ise üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. Molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya teşebbüs edenlere karşı saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde güvenlik kuvvetleri silah kullanmaya yetkili kılınmıştır.

ADLİ MERCİLERE SEVK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Mülki idare amirleri tarafından yetkilendirilen kolluk amirinin emri ile bu suçları işleyenlerin gözaltına alınacakları hüküm altına alınmıştır. Ayrıca yukarıda yer alan suçlar, 5271 sayılı Kanunun 100 üncü maddesinde tutuklama nedeni olarak öngörülmüştür. Gözaltına alınan şahıslarla ilgili olarak, yukarıdaki mevzuat hükümleri gereğince haklarında işlem yapılmak üzere adli mercilere sevk edilme çalışmaları yürütülmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.