Zengin yakıtı benzinde indirim

Genellikle lüks araçların kullandığı akaryakıt cinsi olan benzine dün gece yarısı 17 kuruş pompaya yansıyan indirim yapıldı. Çiftçiler ve nakliyeciler isyanda

AKP İktidarının akaryakıt ürünlerine gelen zamların açıklanmayacağına dair kararına rağmen dün gece yarısı benzine gelen 17 kuruşluk indirim haberinin tüm medyada yayınlandığı görüldü. 

MAZOTA İNDİRİM YOK

Öte yandan yapılan indirimin, başta görüntülerini izlediğiniz çiftçinin isyan nedeni mazota uygulanmadığı dikkatlerden kaçmadı. Benzin genellikle lüks araçların akaryakıtı olarak biliniyor. İndirim yapılmayan mazot ise toplu taşımacılıkta, tarım ve nakliye sektöründe yoğun olarak kullanılıyor.

LÜKS ARAÇ YAKITI BENZİNE 17 KURUŞ İNDİRİM

Benzinin litre fiyatında gece yarısından itibaren geçerli 17 kuruş indirim yapıldı. Buna göre 17 kuruşluk indirimle, Ankara'da ortalama 7,04 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,87 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,98 liradan 6,81 liraya, İzmir'de 7,02 liradan 6,85 liraya indi.

POMPAYA YANSIYAN İNDİRİM LÜKS ARAÇLARA YARAYACAK


Buna göre 17 kuruşluk indirimle, Ankara'da ortalama 7,04 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,87 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,98 liradan 6,81 liraya, İzmir'de 7,02 liradan 6,85 liraya indi.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

BENZİN FİYATI ULUSLARARASI PİYASADA DÜŞTÜ GEREKÇESİ

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in aktardığına göre, uluslar arası piyasalarda benzin fiyatının düşmesi, iç piyasayı da etkiledi. Benzinde, art arda indirimler gündeme geldi. Hafta başında 17 kuruş indirim yapıldı. Devletin, her litre benzin satışından tahsil ettiği ÖTV tutarı da 17 kuruş artırıldı. Böylece pompa fiyatı sabit tutuldu. Bu artışla birlikte benzinde tahsil edilen ÖTV miktarı, 2 TL 35 kuruşa çıktı. Devletin, benzinde ÖTV’den karşıladığı zam ihtiyacı, 2 kuruşa kadar düştü.

MAZOTA NEDEN İNDİRİM YOK

Benzinde dün 17 kuruşluk yeni bir indirim gündeme geldi. Eşel mobil uygulaması gereğince 2 kuruşluk zam ihtiyacı düşürüldü. ÖTV tabanı sabit tutuldu. Kalan 15 kuruşluk indirim pompa fiyatına yansıtıldı. KDV ile birlikte bu geceden itibaren 17 kuruşluk indirim yapılacak. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) kaynakları 17 kuruşluk indirime işaret ederek aylar sonra pompa fiyatlarının değiştiğini kaydetti

İzlenme: 1710

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar