Ysk Başkanı Sadi Güven’den Açıklama

Ysk Başkanı Sadi Güven’den Açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Herhangi bir değerlendirme yapmam, yargı süreci devam ettiği için mümkün değil" açıklaması yaptığı sıralarda İngilizlerin BBC adlı yayın organı Erdoğan konusunda çok ilginç bir analiz yayınladı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Herhangi bir değerlendirme yapmam, yargı süreci devam ettiği için mümkün değil" dedi.

YSK Başkanı Güven, kurul girişinde kendisini bekleyen gazetecilerin sorularına karşılık kısa bir açıklama yaptı. Güven, "Yargı süreci devam ediyor. Herhangi bir değerlendirme yapmam, yargı süreci devam ettiği için mümkün değil" diye konuştu.

İNGİLİZ GAZETESİ "OTORİTER LİDERLER YENİLMEZ DEĞİLDİR "

Öte yandan YSK Başkanı Güven bu açıklamayı yaparken, İngilizlerin Ünlü Gazetesi Guardian'ın Erdoğan ve seçimler için yaptığı bir analizi veren BBC, AKP İtirazları İle sürekli uzatılan Belediyelerin kaybedilmesi olayına ilginç bir açıdan baktı.. İşte O zehir zemberek analiz.

" İngiliz Guardian gazetesi başyazısında Türkiye'deki yerel seçim sonuçlarını irdeledi. Başyazıda, devam eden yeniden sayım süreci ne getirirse getirsin, sonucun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a net bir mesaj olduğu yorumu yapıldı."

"Erdoğan için kötü olan seçim sonuçları, demokrasi için iyi" başlığını taşıyan yazı, "Otoriter liderler yenilmez değildir" cümlesiyle başlıyor ve şöyle devam ediyor:

"Türkiye'deki yerel seçimlerde muhalefetin zafere yaklaştığı haberi, muhalefetin kendisi için bile şaşırtıcıydı. Ancak iktidardaki AKP'nin itirazları nedeniyle süreç beklemede. Gelecek günlerde resmi sonuçlar açıklanacak. Yasal sürecin devam etmesi olası; medya demokratik iradeyi ' kötü niyetli bir dış etkiyle sandıkta yapılmış bir darbe' olarak niteleyerek saldırmaya başladı bile. Ancak bundan sonra ne yaşanırsa yaşansın, ülkeyi 16 yıldır yöneten otoriter lider Recep Tayyip Erdoğan'a bir darbe indirildiğine şüphe yok."

"[Erdoğan] Giderek baskıcı hale gelen yönetiminin meşruiyetini, sandıktaki başarısına dayandırıyordu. Seçimi başka kimsenin yapmadığı kadar kişisel bir yarışa dönüştürdü ve işi fazlasıyla ciddiye bindirdi. Seçimleri devletin beka meselesi olarak gösterdi, rakiplerini hain ve terörist ilan etti, günde 8 miting düzenledi. Ama halk kararını verdi. En çok oyu AKP almış olsa da, katılımın yüzde 84 olduğu bir seçimde büyük şehirleri kaybetmiş olmak çok net bir mesaj gönderiyor."

İŞTE SADİ GÜVEN'İN AÇIKLAMASI

(İrfan Çalışkan /İHA)

Türkiye'nin tek trans avukatı olacak

Türkiye'nin tek trans avukatı olacak

Ünlü İngiliz Yayın Kuruluşu BBC İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi son sınıfta okuyan trans öğrenci Efruz Kaya'yı haber yaptı.

Büyüttüğü kaz yavrularına uçmayı öğreten adam

Büyüttüğü kaz yavrularına uçmayı öğreten adam

Bir proje için kendisine verilen yaban kazları yavrularına babalık yapan adam büyüdüklerinde onlara uçmayı da öğretti. İşte BBC'de yayınlanan o görüntüler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler