Viking'ler gemilerini işte böyle yapıyorlardı

Ünlü Viking Gemileri Nasıl Yapılıyordu?

 

MEŞE AĞACINDAN

Gemilerin çoğu meşe ağacından yapılıyordu. O yükseklikte bulunabi­len en sağlam tahta meşeydi ve bu tahtalar gemi yapımı için son derece kullanışlıydı. Meşenin olmadığı du­rumlarda çınar, ıhlamur ya da çam ağaçlan da tercih ediliyordu.Tahtadan yapılmış ge­mileri o kadar güçlüydü ki, azgın su­lar, dalgalar ve hatta buzullar bile on­lara vız geliyordu. 

EN UZAK NOKTALARA BUNLARLA GİDİYORLARDI

Açık denizlerde büyük, üçgen yelkenlerine güvenerek güneşe ve yıldızlara göre yol alıyor­lardı. Deniz kuşları, balıklar, rüzgar ve dalga çeşitleri hakkındaki bilgileri de yollarını bulmalarına yardımcı oluyordu. Ancak, mümkün olduğu sürece karayı görecek şekilde yolcu­luk yapıyorlardı. Sığ sularda ve ne­hirlerde yelkenleri indirip kürekle gitmeyi tercih ediyorlardı.

BU GÜNE NEDEN KALMADILAR

Gemilerin az bir kısmının günümüze kadar kalmasını ise Vikingler'in zenginlerini gemileriyle gömme geleneğine borçluyuz. Oslo Fiyordu'nda bulunan büyük Viking gemilerinden ilki olan "Tüne" gemisi 1867 yılında ortaya çıkarıldı. Bu ge­minin parçalar halinde ve son derece kötü bir durumda olması fazla ilgi görmesini engellemişti. 

 

1880 yılında Norveçli arkeologlar tarafından bulu­nan "Gokstad" gemisi ise, günümüz de bile ilgi odağı olmaya devam edi­yor. Bir başka iyi korunmuş Viking gemisi de Gokstad'dan 40 yıl sonra büyük zorluklarla geçen bir kazı so­nucu çıkarılmış olan "Oseberg"... Üzerindeki taşlar nedeniyle adeta pa­ramparça şekilde bulunan bu geminin parçalarının iyi korunmuş olması, bir araya getirilmesini de kolaylaştırmıştı. Araştırmalar Gokstad gemisinin açık denizler için, Oseberg'inse sakin kıyı suları için yapılmış lüks bir gemi olduğunu gösterdi...

KARGO GEMİLERİDE YAPMIŞLAR

Hepsinde yan yana duran kürek tahtaları, omurga, pruva ve kıç bulunuyordu. Kargo gemileri daha geniş ve daha yavaştı. İçlerinde yükleri koymak için pek çok bölüm bulunuyordu. Nehirlerde gitmesi planlanan gemiler ise daha ince yapılıydı. Bir de balıkçı kayıkları, nehir ve fryordların ötesine insan taşıyan yolcu ka­yıkları ve özel olarak göller için yapılmış küçük kayıklar vardı. Bazı kü­çük kayıklar gemilerle de taşınabili­yordu.
Viking savaş gemileri de, aynı diğer gemiler gibi hem yelken hem de kürekle hareket ediyorlardı. Ancak, bunların en büyük özelliği, ince, uzun ve son derece hızlı olmalarıydı. Büyüklüğüne göre 24 ile 50 kürekli olan gemiler, en az o kadar da insan taşıyordu. Uzun yolculuklarda sırayla kürek çekiliyordu. 

BİLEREK BATIRILMIŞ

Dar kanallardan bile geçebilen bu gemiler düz kumsallara da yanaşabiliyorlardı. Gemile­rin omurgası su yüzeyine o kadar ya­kındı ki, dolu olduğunda bile bir is­keleye ihtiyaç duymadan yanaşıp kı­yıya insan veya yük indirebiliyordu.
Şu ana kadar bulunmuş olan en uzun Viking savaş gemisi 28 metre boyunda... Danimarka'nın Roskilde Fiyordu'nda ortaya çıkarılan iki ge­miden biri olan bu gemi, 1000 yılı dolaylarında, muhtemelen kanalı tı­kayarak düşmanın girmesini engelle­mek için içi boşaltıldıktan sonra taş­larla doldurulup bilerek batırılmış...

DÜŞMANLARI KORKUTMAK İÇİN

Vikingler, düşmanlarını korkutmak için gemilerini korkunç canavar figürleriyle süslerlerdi. 5. yüzyıldan kalma ejderha başı, Hollanda'da bir nehir yatağında bulundu. Yelkenli gemiler Vikingler'den önce de vardı, ancak daha basittiler. Viking gemileriyse hızlı ve kullanışlıydı, dar kanallardan rahatlıkla geçebiliyordu.

İzlenme: 2078
Benzer Videolar