Türkiye'nin tek trans avukatı olacak

Ünlü İngiliz Yayın Kuruluşu BBC İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi son sınıfta okuyan trans öğrenci Efruz Kaya'yı haber yaptı.

Türkiye'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan ve yakında avukat olacak trans öğrenci Efruz Kaya İngilizlerin ünlü medya kuruluşu BBC'de haber oldu. 

6 BİN ÖĞRENCİ İÇERİSİNDE TEK 

BBC'nin Efe Öç'ün görüntülü haberine dayandırarak verdiği görüntülerde, 24 yaşındaki Efruz Kaya, İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde son sınıfta okuyor ve 6 bin öğrencisi olan bu bölüme, açık trans kimliği ile devam eden tek öğrenci konumunda.

NEDEN HUKUK FAKÜLTESİ

Bu bölümü seçme sebebi ise kendisinin de mağduru olduğunu söylediği hak ihlallerine karşı mücadele etmek.

Ancak Kaya, yaklaşık yedi yıl önce başladığı hukuk bölümünü birçok kere bırakma noktasına geldi. Bunun nedenini ise çevresinde ve okulda yaşadığı baskı olarak anlatıyor.

OKULA GİRİŞ BİLE BÜYÜK SORUN

Okul girişlerinde yapılan aramanın kadın bir görevli tarafından mı erkek bir görevli tarafından mı yapılacağının belirlenememesinin "rencide edici" olduğunu dile getiriyor.

Liseye kadar Malatya'nın Arapgir ilçesinde yaşayan Kaya, fakültenin yer aldığı Beyazıt ilçesinin muhafazakar yapısının da üzerinde bir baskı oluşturduğunu söylüyor.

AÇIK KİMLİKLİ İLK TRANS AVUKATI

Türkiye'nin açık kimlikli ilk kadın trans avukatı olmaya hazırlanan Kaya, iki amaçlı bir kampanya da başlatmış durumda.

Vegan bir restoranda garsonluk yapan Kaya, bu kampanya ile ameliyat parasını toplama amacının yanında trans bireylerin toplumdaki varlığı konusunda da farkındalık yaratmak istediğini söylüyor.

İzlenme: 1411
Benzer Videolar