Türkiye'nin bir dev şirketi daha satıldı

Türk dış ticaretinin taşımacılık konusunda en önemli şirketlerinden olan ve Türk gemi sahipleri tarafından kurulan Un RO RO adlı şirket sudan ucuza denilebilecek bir rakamla yabancılara satıldı.

Türk gemi sahiplerinin ve sendikasının bir araya gelerek kurduğu UN RO RO şirketi yabancılara satıldı. Böylece Türk Dış ticaretinin en stratejik firmalarından biri daha yabancıların eline geçmiş oldu.

950 MİLYON EURO

Danimarkalı DFDS tarafından yapılan açıklamada, UN Ro-Ro'nun 950 milyon euro karşılığında satın alındığı duyuruldu. Şirket UN Ro-Ro ile Akdeniz'deki varlığını genişletmek istiyor. Satış rakamının böyle bir şirket için çok düşük olması ise kafaları karıştırıyır. Türkiye'de 1 Milyon euroya satılan çok sayıda villa var.

Açıklamada U.N. Ro-Ro'nun son derece kârlı bir şirket olduğu ve pazar payı itibariyle Türkiye'de en yakın rakibini ikiye katladığı belirtildi.

HAZİRAN AYINDA RESMİYET KAZANACAK

Satış işleminin Türk, Avusturyalı, Alman ve İtalyan rekabet otorilerinin onayının ardından Haziran ayında tamamlanması öngörülüyor.

Türkiye'nin önde gelen lojistik şirketlerinden biri olan Un Ro-Ro'da 12 Ro-Ro gemisi bulunuyor. Türkiye ile Avrupa arasında 250 bin araç ile 2016 yılı itibariyle yüzde 35'lik pazar payı bulunuyor.

2014 yılında Esas & Actera konsorsiyumu tarafından satın alınan U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., Doğu Akdeniz ro-ro sektörünün önemli oyuncularından biri olarak öne çıkıyor.

NAKLİYECİLER KURMUŞTU

UN Ro-Ro, 1994 yılında 48 Türk nakliyecisinin bir araya gelerek, Türkiye’den Avrupa’ya (İtalya’nın Trieste Limanı’na), denizyoluyla yük taşımacılığı yapmak amacıyla kurulmuştu.

İzlenme: 2494
Benzer Videolar