Türkiye'den kritik Suriye açıklaması

Suriye'ye ABD ,Fransa ve İngiltere tarafından gerçekleştirilen saldırı konusunda ABD yanlısı açıklamalar yapan Türkiye Rusya ile ilişkilerini bozmamak için ilginç mesajlar vermeye başladı.

ABD İngiltere ve fransa'nın Suriye'ye saldırısı konusunda  Rusya ile son dönemde gelişen ilşkileri açısından Türkiye'nin durumu giderek kritik bir hal alıyor. Saldırı konusunda oldukça tuhaf bir politika izleyen Türkiye için " Rusya ile arayı bozmak istemiyor ama Esat'ın en çok düşmesini isteyen ülke " yorumları yapılıyor. Saldırı konusunda yapılan açıklamalarda ABD yanlısı bir tutum izleyen Türkiye Rusya ile arayı bozmamak için jet hızı ile bir İncirlik açıklaması yaptı. ABD'nin Suriye saldırısı konusunda İncirliğe zaten ihtiyacı yokken Türkiye'nin İncirlik açıklaması yapması, saldırıyı destekliyoruz ama biz katılmıyoruz "mesajı vermeye çalıştıpı ileri sürülüyor.

İNCİRLİK KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye'nin vurulmasıyla ilgili, "ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı" dedi.

RUS HAVA SAVUNMASI ÖNELEM YAPTI

Rudskoy: Suriye hava savunma sistemleri 103 füzenin 71'ini önledi
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye saldırısıyla ilgili Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Bozdağ'ın açıklaması şöyle:
"Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu,nettir. Suriye’de Türkiye; —Esed rejimine, —kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, —iç çatışmalara, —insanların öldürülmesine, —isnsanların yerinden yurdundan edilmesine, —DEAŞ,PKK,KCK,PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine, karşıdır.

Türkiye’ye göre Suriye’de; —Esed rejimi ile DEAŞ,PKK,KCK,PYD ve YPG dahil tüm terör örgütlerine destek, —kimyasal silahla öldürme gibi konvansiyonel silahlarla da öldürme, —can ve mal emniyetinin yokluğu, —zorunlu göç, —ülkeler arası nüfuz,güç ve çıkar yarışı da yanlıştır.

TÜRKİYE NET BİR TUTUM ORTAYA KOYDU

Türkiye,Duma’ya rejimin kimyasal saldırısını her düzeyde şiddetle kanadı ve çok net bir tutum ortaya koydu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,Sayın Trump ve Sayın Putin ile görüşmeler yaptı. Türkiye,bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm için arabuluculuk yaptı.

İngiltere Başbakanı May: Suriye'ye güç kullanımından başka seçenek yoktu
Suriye’deki hedeflere ABD,İngiltere ve Fransa saldırısından önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye,saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı.
Rejimin kimyasal silah kullanımının cezalandırılması,olması gerekendir. Ancak rejimi cezalandırmak için;sadece kimyasal silah kullanımını yeter sebeb görüp,konvansiyonel silah kullanımını yeter sebeb görmemek büyük bir yanlıştır.Zira her iki silahla ölen/öldürülen de insandır.

Kullanılan silah ne olursa olsun ölen/öldürülen insandır. Konvansiyonel silahla öldürürsen müeyyide yok;ama kimyasal silahla öldürürsen müeyyide var ve uygulanır,demek, ilkel bir anlayışla insanların öldürülmesine izin vermektir.Bu korkunç yaklaşım,asla kabul edilemez.

SURİYE AÇIKLAMASI

Suriye: Uluslararası hukukun ihlali olan vahşi saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz
Ancak Suriye rejiminin kimyasal saldırıları sonrası Suriye’ye atılan füzelerin, Suriye’deki sorunların çözümüne katkısı olmadığı gibi sonuncusunun da katkısı olmayacağı açıktır.
Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır.Aksi,yine kandır.

Suriye’de sorun,ihtilaf ve çatışmaların sona erdirilmesi ile siyasi çözüm,barış,huzur,istikrar ve güvenin kalıcı olarak sağlanması;ancak uluslararası toplumun birlikte,samimi ve kararlı hareketi ile mümkündür.

TÜRKİYE AYNI YERDE DURUYOR

Türkiye,Suriye’de siyasi çözüm,barış,güven,huzur ve istikrarın kalıcı şekilde tesisi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."

İzlenme: 2640

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar