Türkiye'den dev petrol şirketine Kıbrıs uyarısı

Kıbrıs Rum Yönetiminin parsellediği Güney Kıbrıs ta ABD'nin Exoon Mobil şirketi Katar ile ortak petrol sondajı na başladı Türkiye ise sadece Dış işleri bakanlığı sözcüsü nezdinde zayıf bir tepki verdi.

Sitemiz Genel Yayın yönetmeni Cuma Hikmet'in 3 gün önce yazdığı "ABD ve Katar'ın Türkiye'ye Kıbrıs kazığı " başlıklı yazısının ardından sessizliğini bozan dış işleri bakanlığı ABD'li Exxon Mobil şirketine son dakika uyarısı yaptı.

ERDOĞAN HALA SESSİZ

Açıklamanın dış işleri bakanlığı sözcüsü tarafından yapılması ve projenin ortağı Katar'ın adının hiç anılmaması dikkat çekti. Diplomatik gözlemciler gösterilen tepkinin bu gelişmeyi Türk tarafının çok fazla büyütmek istemediği yorumları yapıyorlar. 

YAZILI AÇIKLAMA İLE YETİNİLDİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında arama faaliyeti başlatmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

KATAR İLE ORTAK ABD ŞİRKETİ EXXON SONDAJA BAŞLADI

"Exxon Mobil'in Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin verdiği sözde 10 numaralı 'parselde' doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır" diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy uyardı:
"Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir."

'SADECE RUMLARA AİT DEĞİL'

'Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğu' hatırlatması yapan Aksoy, şöyle devam etti:

'İŞTİRAK EDEN ŞİRKETLERİ DE UYARIYORUZ'

"Kıbrıs Rum Yönetimini Doğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz. Kıbrıs Adası'nın doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz."

'KKTC'nin Kıbrıs’ın güneyinde ilan edilmiş Rum parsellerindeki hak talepleri, Yunan adalarıyla ilgili emsal teşkil edebilir'

GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ UYARMIŞTI

oo.jpg

'KKTC'NİN VERDİĞİ RUHSATLA DA FAALİYETE BAŞLAYACAĞIZ'

"Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada'nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz" diyen Dışişleri Sözcüsü, "Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC'nin Türk Petrolleri'ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız" bilgisini paylaştı.

İzlenme: 1870
Benzer Videolar