TSK'da YAŞ Kararlarının perde arkası

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı YAŞ kararları sonrası TSK Komuta kademesinde meydana gelen yeni düzenin şifreleri canlı yayında böyle konuşuldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklanan YAŞ kararlarına göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Hasan Küçükakyüz atandı

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, Deniz Kuvvetleri komutanlığı'na Adnan Özbal'ın atanmasına dikkat çekerek "komuta sıralamalarında artık yeni bir dönemin başladığının habercisi" ifadesini kullandı.

Eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını değerlendirirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atamaya dikkat çekti.

4 SAAT NEYİ DEĞİŞTİRDİ 

Habertürk canlı yayınında konuşan Üçok, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atamaya ilişkin şunları söyledi:

“Yaşar Güler paşanın atanması bence en adil davranışlardan biri oldu. Özellikle 15 temmuz ile ilgili kimsenin üzerinde herhangi bir şaibe bulamayacağı kişidir. O 

hain gecede en şiddetli saldırılara maruz kalmış kişidir ve dik durmuştur. TSK’da da sevilen bir isimdir.”

"İLK DEFA BU KADAR RADİKAL BİR ATAMA GÖRÜYORUZ"

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atmanın teamüllere uygun olduğunu belirten Üçok, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Deniz Kuvvetleri’nde biraz farklılıklar var; Adnan Özbal rütbesinin ikinci yılında henüz ve 5. sırada. Önündeki 4 isimden vazgeçilmiş görünüyor. Ben Adnan Özbal’ın bu rütbeye gelmesine en çok sevinenlerdenim. Deniz Kuvvetleri’nde de çok sevilen bir isimdir. Ancak teamüllere göre ilk defa bu kadar radikal bir atama görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda komuta sıralamalarında artık yeni bir dönemin başladığının habercisi bu atama. Ben Adnan Özbal’ın hak ettiğini ancak TSK için çok da uygun olmadığını düşünüyorum. İlk defa 5’ın sıradan birinin alıp Kuvvet Komutanı yapılması TSK’da bir ilk. Bu önümüzdeki yıllarda bir problem yaratabilir diye düşünüyorum. Bu durum örneğin Yaşar Güler paşanın da Org. Akar sonrasında Genelkurmay Başkanı olamayabileceği anlamına da geliyor."

DENİZ KUVVETLERİNE YENİ KOMUTAN KİM

1958 yılında İstanbul'da doğan Tümamiral Adnan ÖZBAL, ilk ve ortaokul tahsilini tamamlamasını müteakip, 1973 yılında Deniz Lisesi'ne girmiş ve 1980 yılında Deniz Harp Okulu'ndan Teğmen olarak mezun olmuştur. 1980-1981 yılları arasında TCG İSTANBUL, 1981-1983 yılları arasında TCG M.F.ÇAKMAK muhriplerinde Harekat Elektronik Subaylığı, 1983-1985 yılları arasında TCG ŞAHİN II. Komutanlığı, 1986-1987 yıllarında TCSG-22 Komutanlığı görevlerinde bulunan Tümamiral Adnan ÖZBAL, müteakiben 1987-1989 yılları arasındaki Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamlayarak 1989-1991  yıllarında Hücumbot Filosu Hrk. Kısım Amirliği, 1991-1993 yıllarında TCG ŞAHİN Komutanlığı, 1993-1995 yıllarında Genelkurmay İstihbarat Bşk.lığı proje subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 

RÜZGAR KOMUTANLIĞI

1995-1996 yıllarında TCG RÜZGAR Komutanlığı, 1996-1999 yılları arasında Napoli/İTALYA'da STRIKFORSOUTH Karargahında Tatbikat Proje Subaylığı, 1999-2003 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı Proje ve Mali Program Daire Başkanlığı Proje Şube Müdürlüğü, 2003-2005 yılları arasında 2'nci Hücumbot Filotillası Komodorluğu, 2005-2006 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, 2006-2008 yıllarında Harekat Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2008 yılında Tuğamiralliğe terfi etmiştir. 2008-2010 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2010-2011 yılları arasında Hücumbot Filosu Komutanlığı, 2011 yılında Persenol Plan ve Yönetim Daire Başkanlığı görevini ifa eden Tümamiral Adnan ÖZBAL 2012 yılında Tümamiralliğe terfi ederek Deniz Harp Okulu Komutanlığına atanmıştır. 


Özbal daha sonra Koramiral rütbesine terfi ederek, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı olarak görevlendirilmişti. ÖZBAL, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden 1995 yılında lisans diploması almıştır. ÖZBAL, NATO Madalyası (Eski Yugoslavya) ve ABD Deniz Kuvvetleri Liyakat Madalyası sahibidir. Bayan Gaye ÖZBAL ile evli olan Koramiral ÖZBAL'ın bir kızı vardır.

ERDOĞAN ONAYLADI

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında üçüncü defa Çankaya Köşkünde toplanan Yüksek Askeri Şura'da alınan kararlar AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandıktan sonra Sözcü İbrahim Kalın tarafından açıklandı. 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal görev sürelerini tamamladı.

JANDARMADAN KARA KUVVETLERİNE 

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Adnan Özbal Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

 

İzlenme: 2909

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar