Tekirdağ'da ki tren faciasında korkunç iddia

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde meydan gelen tren kazasında en az 10 kişinin öldüğü raydan çıkan 5 ayrı vagonda 70 den fazla yaralının bulunduğu gelen bilgiler arasında

KORKUNÇ İDDİA

Tekirdağ Çorlu'daki tren kazası Türkiye'yi yasa boğdu. 24 kişinin öldüğü, 338 kişinin yaralandığı kazanın ardından herkes 'Tekirdağ Çorlu'daki tren kazası neden oldu? Kazanın sebebi yol bekçilerinin olmaması mı?' yanıt ararken, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, 'Emniyet tedbirleri maliyetli olduğu için kaldırıldı. Yol bekçileri olsaydı böyle bir kaza olmazdı' dedi. Öte yandan kaza ile ilgili 'bakım çalışmaları için ödenek çıkmadı' iddiası da ortaya atıldı.

GÖZALTINA ALINDILAR

Çorlu Cumhuriyet Başavcılığı' nın talimatıyla tren kazasının iki makinisti hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi. Kazayla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığı belirtildi.

SEFERLER DURDU

Öte yandan kaza nedeniyle Halkalı-Uzunköprü arasındaki tren seferleri karşılıklı durdurulurken, Halkalı Tren İstasyonu'ndan Çerkezköy'e bugün ilk sefer sabah 08.30'da gerçekleşti. Akşam 18.00'da da Halkalı'dan Çerkezköy'e bir sefer daha bulunuyor. Öte yandan Çerkezköy'den de Halkalı'ya tek tren seferi gerçekleştirilecek.

OLAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMALAR

BBC Türkçe'nin bildirdiğine göre,Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki Sarılar Köyü yakınlarında, Edirne-Uzunköprü ile İstanbul-Halkalı arasında sefer yapan bir yolcu treni, 5 vagonun raydan çıkması sonucu devrildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, ilk belirlemelere göre "10 kişinin hayatını kaybettiğini 73 kişinin de yaralandığını" açıkladı.

CAN PAZARI GÖRÜNTÜLERİ

Vali Ceylan, yaptığı açıklamada, Uzunköprü ilçesinden İstanbul'a hareket eden trenin, henüz bilinmeyen bir nedenle bazı vagonlarının raydan çıkması sonucu, Çorlu istikametinde Sarılar köyü yakınlarında devrilmesi sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. 

ÖNCE 6 VAGON DEVRİLDİ DENİLDİ

Arazinin çamurlu olduğunu, bu nedenle bölgeye araçların giremediğini dile getiren Ceylan, "Bölgeye paletli araçlar sevk ediyoruz. 6 yolcu vagonun devrildiği bilgisi var." ifadesini kullandı. Bu arada, bölgeye Sağlık Bakanlığı hava ambulanslarının da intikal ettiği bildirildi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Başbakanlık tarafından kazaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildi  Türk Silahlı Kuvvetleri de bölgeye helikopter gönderdi. Yaralılar bu helikopterler ile İstanbul'daki hastanelere dağıtıldı.

Öte yandan, Tekirdağ Valisi Mustafa Ceylan arazinin çamurlu olması nedeniyle araçların bölgeye girmekte zorlandığına dikkat çekti.

Ajansların aktardığı görüntülerde, sağlık uzmanlarının rayların üzerinde oturan yaralılara müdahale ettiği görüldü.

İzlenme: 2799
Benzer Videolar