Tahran zirvesine Erdoğan'ın sözleri damga vurdu

Tahran'da gerçekleştirilen ve İran, Rusya ve Türkiye devlet başkanlarının katıldığı İdlib zirvesinde Erdoğan'ın basına kapalı bölümünde yaptığı öneri ortalığı karıştırdı.

Tahran'da yapılan ve Rusya İran Türkiye devlet başkanlarının katıldığı zirve ilginç gelişmelere sahne oldu. 

ZİRVEDEN ERDOĞAN MAGAZİNİ ÇIKTI

Erdoğan'ın Ruhani konuşurken fındık yemesi dünya medyasında zirvenin magazin yanını oluştururken siyasi sonuçları tartışılmaya başlandı. ABD'nin Türkiye'ye başlattığı ekonomik yaptırım konusunda İran ve Rusya ile derin işbirliği mesajları veren Erdoğan'ın yapılan zirvede Rusya ve iran ile aynı fikirde olmadığıortaya çıktı. Basın toplantısında Putin ve Ruhani'in bilgisi dışında olduğu ileri sürülen Erdoğan'ın "Ateş kes" çağrısı zirveye damgasını vurdu. İşte zirvenin özeti.

BASINA KAPALI OLACAKTI İDDİASI

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin Suriye gündemiyle bir araya geldiği tarihi Tahran zirvesinin basına kapalı yapılması gereken bölümünü, İranlı yayın kuruluşu Türk ve Rus taraflarına bilgi vermeden gizlice yayınladı. Ancak İran bu tavrıyla kendini zor durumda bıraktı. Erdoğan'ın siviller için ateşkes istemesi ve İran'la Rusya'nın buna yanaşmaması kameralara yansıdı.

BASINA AÇIK OLUNCA

İran’ın ev sahipliğinde düzenlenen üçlü zirvenin müzakere kısmı, teamüllerin aksine basına açık gerçekleştirildi. Tahran’daki zirvenin açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etmesi bekleniyordu.

33-022.jpg

TÜRKİYE VE RUSYA'YA BİLGİ VERİLMEDİ

Basın mensupları, açılış konuşmalarının ardından basın toplantısının yapılacağı salona alındı. Ancak daha sonra İranlı yetkili yayın kuruluşunun yayını kesmediği ortaya çıktı. Bu karardan Türkiye ve Rusya tarafının bilgisi olmadığı öğrenildi. Bu tür zirvelerde müzakerelerin basına kapalı yapıldığı biliniyor.

İRAN'DAN GAF ÜZERİNE GAF

Müzakerelerin sürdüğü bu kısımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin sonuç bildirisine İdlib’de ateşkes ilanının eklenmesini istedi.

Putin ve Ruhani ise İdlib’de çok fazla sivil yaşadığı gerekçesiyle Erdoğan’ın çağrısını haklı bulduklarını belirtti ancak, ateşkes ifadesinin sonuç bildirisinde yer alması konusunda mutabakat sağlanmadı.

ZİRVEDEN NE SONUÇLAR ÇIKTI

Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Suriye konulu üçüncü zirvede İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki duruma yoğunlaştı.

Üç garantör ülke lideri, İdlib'deki durumun Suriye'nin toprak bütünlüğü, terörle ortak mücadele ilkeleri ve Astana formatında oluşturulan işbirliği çerçevesinde ele alınmasında mutabık kaldı.

SİVİLLER GÖZETİLİCEK

Suriye ihtilafının yalnızca siyasi süreç yoluyla çözüleceğine bağlılıklarını yineleyen liderler, terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimin reddedileceğine ve ayrılıkçı gündemlerle ortak mücadele edileceğine de işaret etti.

İzlenme: 2531

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar