SURİYELİ GENCİN "EVET" OYU VERECEĞİM GÖRÜNTÜLERİ

1 Şubat'tan beri tartışılan binlerce Suriyeli oy kullanacak tartışmalarında görüntüler ortaya çıktı.

Bu görüntüler sosyal medyada paylaşılır paylaşılmaz geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Binlerce yorumun yapıldığı örüntülerde Suriyeli bir gencin 2 gün önce kimlik ve vatandaşlık aldığı ve Erdoğan'a "evet" oyu kullanacağı yer alıyor.

CHP 10 BİN SURİYELİ EVET OYU KULLANACAK DEMİŞTİ

CHP Adana İl Başkanı Barut, Adana’daki Suriyelilerin referandumda oy kullanması için 8 şubata kadar Türk vatandaşlığına geçiş için başvuru yapmaları gerektiği yönündeki iddiaları gündeme taşıyıp, yetkililerin konuyu açıklığa kavuşturmasını istedi.

1 ŞUBAT'TA BU HABER YAPILDI ŞİMDİ GERÇEK OLDU
      
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Adana’da Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçmeleri için sivil polisler aracılığıyla mahallelerde Suriyelilere ulaşılmaya çalışıldığı yönündeki iddiaları gündeme taşıdı. Barut, “Tek adamlık rejimine geçişi öngören anayasa teklifi Meclis’te kabul edilmesine karşın Cumhurbaşkanının onayına gönderilmemesinin altında Suriyelilerin vatandaşlığa alınıp oy kullanmalarını sağlamak mı yatıyor” diye sordu.

"SİVİL MEMURLAR SURİYELİLERİ ARIYOR"

Barut yaptığı yazılı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı güney mahallelerinde, sivil polislerin ellerindeki listelerle Suriyelilere ulaşmaya çalıştığı yönünde bilgiler aldıklarını bildirdi.

"8 ŞUBATA KADAR BAŞVURMALARI GEREKTİĞİ SÖYLENİYOR"

Listelerde yer alan Suriyelilere istedikleri taktirde Türk vatandaşlığına geçebilecekleri ve hatta adlarını da değiştirebilecekleri yönünde bilgilendirme yapıldığı yönündeki bilgileri aktaran Barut, vatandaşlığa geçmek isteyen Suriyelilerin 8 Şubat’a kadar başvuruda bulunmaları gerektiği yönünde telkinde bulunulduğunu ifade etti.

SURİYELİLERE OY KULLANDIRMAK MI İSTENİYOR?


Başkanlık anayasasının 21 Ocak’ta kabul edildiğini anımsatan Barut, teklifin yaklaşık 10 gün Meclis’te bekletildikten sonra Cumhurbaşkanına gönderildiğini, Cumhurbaşkanının da yaklaşık bir haftadır teklifi imzalamayıp beklettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

SADECE ADANA'DA BİNLERCE SURİYELİ

“Anayasa değişikliği teklifi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadığı için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) referandum takvimini açıklamış değil. Referandumdan hayır çıkacağından korkan iktidarın, Suriyelilere oy kullandırarak referandumdan hayır çıkmamasını sağlamak istediği yönünde bir görüntü var. Adana’da Suriyelilerin vatandaşlığa geçmesi yönündeki çalışma da bu görüşü destekliyor.”

Barut, bu konuda yetkili ve sorumlu olan kamu görevlilerinin konuya açıklık getirip, kamuoyunu aydınlatması gerektiğini sözlerine ekledi.

İzlenme: 2142
Benzer Videolar