Son Meksika depremini bilen Türk profesör konuştu; ' Daha bitmedi '

12 gün önce 'büyük bir deprem olacak' diyen Prof. Ahmet Ercan'dan yine korkutan açıklama: Tehlike hala geçmedi

Meksika'da 7 Eylül tarihinde meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında Prof. Dr. Ahmet Ercan dikkat çeken bir açıklama yapmış ve "Yer kabuğundaki gerilim dünyanın herhangi bir yerinde 10 gün içerisinde depreme sebep olacak" iddiasında bulunmuştu. Ercan'ın bu açıklamasının üzerinden 12 gün geçti ve yine Meksika'da 7.1 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi. Ercan, "tehlike henüz geçmiş değil dünya yeni depremlere gebe" diye konuştu.

BÜYÜK DEPREM OLACAK DEMİŞTİ

7 Eylül'de Meksika'da meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında dünyanın ekseni kaymış ve depremde 100 kişi hayatını kaybetmişti. Depremin ardından açıklamalarda bulunan deprem uzmanı Ahmet Ercan, "Depremin ardından oluşan yer kabuğu gerginliği Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde 10 gün içerisinde büyük bir depreme sebep olacak" ifadesini kullanmıştı.

 

Bu sözlerin üzerinden 12 gün geçti ve Meksika'da 7.1 büyüklüğünde yeni  

bir deprem meydana geldi. Şehir merkezine yakın bir konumda meydana gelen depremde şimdiye dek 248 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

7.1'lik ikinci depremin ardından Hürriyet'e konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tehlikenin henüz bitmediğini belirterek, "Biz bu tip dönemlere yerin özgür salınımları diyoruz. Bu depremler devam edecek. Yerküre şu anda sönümlenme süreci içine girdi ama tam sönümlenemedi. Bu dönem yine aynı bölge 6.5 ile 7 arasında büyüklüğünde depremlere gebe. Özellikle Meksika'nın 200 kilometre çevresinde yine bu depremleri göreceğiz" diye konuştu.

İzlenme: 2070
Benzer Videolar