Sarı Yelekliler ne istiyor; ÜNLÜ TV MUHABİRİ SORDU

Son dakika haberine göre, Fransa'da akaryakıt zamlarına karşı eylemlere başlayan devlet başkanı Macron'un zammı geri almasına rağmen şiddetini artıran " Sarı yelekli" eylemcilere ünlü medya kuruluşu Eure News " Ne istiyorsunuz " diye sordu.

Avrupa ve çevresinde tüm iktidarları rahatsız eden Fransa'da ki " Sarı Yelekler" eylemi Cumhurbaşkanı Makron'un zamları geri almasına rağmen şiddetini artırarak sürüyor. Haklarında çok şy söylenen " Sarı Yelekliler" ne istiyor. Avrupanın ünlü medya kurululu Euro News eylemciler arasına girdi ve sordu. " Ne istiyorsunuz "

GÖSTERİLER SÜRÜYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un benzin zamları konusunda geri adımına rağmen Sarı Yelekliler kararlılıkla gösterilerini sürdürüyor.

Polisle eylemciler arasında çatışmalara sahne olan protestolar azalmak yerine her hafta şiddetle artıyor.

ORTAK NOKTALARI HÜKUMETE KARŞI OLMAK

Peki tek ortak noktaları hükümet karşıtı olmaları olan Sarı Yelekliler neden bu kadar öfkeli? Euronews, sokaklara çıkarak sırtına sarı yeleğini giyen Fransızlarla konuştu.

Gencinden yaşlısına, solcusundan sağcısına birçok kişinin katıldığı eylemlerde herkes artan vergilerden ve ay sonunu getirememekten yakınıyor.

YETER ARTIK

"Eşimin maaşı bin 700 euro civarında. Benzini, faturaları, araç sigortasını, gıda alış verişini hesapladığınızda... Ben hiç tatile çıkmadım. Artık yeter. Canıma tak etti!" 

Euronews Sarı Yelekliler'le konuştu: 'Ay sonunu getiremiyoruz'

Benzin zamlarından sonra sosyal medya üzerinden başlatılan imza kampanyası, kısa sürede sokağa taşan bir halk hareketine dönüştü.

Fransa'da her sürücünün aracında bulundurması (kaza ya da arıza anında araçtan çıkıldığında giyilmesi için) zorunlu olan fosforlu sarı yelekler eylemlerin sembolü haline geldi.

ÖNEMLİ GELİŞMELER

Günün önemli gelişmelerinden özetler 09 Aralık 2018 Pazar 22:09

Günün önemli gelişmelerinden özetler

Sibirya soğukları geliyor, dans şampiyonu balkondan düşerek öldü, Eskişehir'de uyuşturucu operasyonu, Ukraynalı eylemciler Kızılordu konserini bastı, Fransız polisi eylemcilere böyle ateş açtı başlıklarından oluşan günüm görüntülü haber özetleri

İzlenme: 1011
Benzer Videolar