Şarbon hastalığı Kayseriye'de sıçradı

İthal hayvanların veteriner kontrolüne alınmadan yurda sokulmasına izin verilmesi ile yayılan şarbon faciası yurt geneline yayılmaya devam ediyor. Kayseri'de 2 ilçe karantinaya alındı

Yurt dışından ithal edilen hayvanların veteriner kontrolü olmadan ülkeye giriş yapılması sonucu ortaya çıktığı iddia edilen şarbon vakaları tüm yurda yayılmaya devam ediyor.Mynet'in haberine göre,Kayseri'nin Pınarbaşı ve Bünyan ilçelerinde yaşanan hayvan ölümleri sonrasında iki mahalle karantinaya alındı. 

VETERİNER ODASINDAN KRİTİK AÇIKLAMA

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, şarbon hastalığı nedeniyle Bünyan ve Pınarbaşı'nda 2 bölgenin karantina altına alındığını açıkladı.

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, şarbon hastalığı nedeniyle Bünyan ve Pınarbaşı'nda 2 bölgenin karantina altına alındığını açıkladı. Ergül, hastalığın görüldüğü hayvanların aşılamalarına başlanıldığını belirterek, "Tarım İl Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekim arkadaşlarımız hemen o bölgeleri karantina altına aldılar" diye konuştu.

VETERİNER HEKİM KONTROLLERİ NEDEN İPTAL EDİLDİ

Son 6 aydır kamudaki veteriner hekimlerin görevlendirilmesinin iptal edildiğini söyleyen Başkan Ergül, "Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlara veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor. Şarbon hastalığının ithal hayvanlardan geldiği yönündeki söylemlerde bunun teşhisini koymak çok zor.

VETERİNER HEKİMLER NEDEN GÖREVLENDİRMİYOR

İthal hayvan gelmeden de bu şarbon hastalığı yurdumuzda vardı. Burada önemli olan konu şudur; Bakanlığımızın son 6 aydır özellikle yurt dışından seçilen hayvanlarda bizim kamudaki veteriner hekim arkadaşlarımızın görevlendirilmesi iptal edilmiştir.

HAYVAN İTHALATI KONTROLSÜZ

Hal böyle olunca yurt dışında seçilen ithal hayvanlara veteriner hekimin kontrolü olmadan ülkeye giriş yapıyor. Onun için bu kötü bir durum. Umarım bu yanlışlık düzeltilecektir. Veteriner hekimlerin kontrolü olmadığı hiçbir şeyde ette olsun, canlı hayvanda olsun hastalıkların olma riski yüksek. Bu hastalığın hayvanlarda tedavisi yok. Sadece koruyucu aşılamayla önlenmeye çalışılıyor."

HAYVANLARI ÖLEN ÇİFTLİK SAHİBİ KONUŞTU

Pınarbaşı ilçesine bağlı Üçpınar Mahallesinde 10 hayvanının öldüğünü söyleyen Kayhan Duman, "10 gün önce Tarım İlçe Müdürlüğünden geldiler ve kan tahlili aldılar. Hiç bir sonuç alamadık. Bir hafta sonra bir hayvanım daha telef olunca özel veteriner getirdim. 

ŞARBON DEDİK 4 GÜN SONRA İKNA EDEBİLDİK

Şarbon dedik ve Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerini 4 gün sonra ikna edebildi. Köy şu anda karantina altında. Ölen hayvanları gömüyoruz. Prosedürler ağır işliyor. İki ay kadar önce hayvanlar tek tük ölüyordu. Benim hayvanlarım ayrı olduğu için, benim hayvanlarıma 10 gün önce bulaştı. Burada şarbon olduğu kesinleşti yetkililerin daha hızlı hareket etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

CHP'DEN BAKANA SORU 

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye’nin değişik bölgelerinde peş peşe ortaya çıkan şarbon vakalarında ihmal olup olmadığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.  Arık, Bakan’a “İthal ete devam edecek misiniz?” sorusunu da yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, yaşanan şarbon vakalarının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Yaşanan olaylarda ihmalin olup olmadığını Bakan Pakdemirli’ye soran ve yanıt isteyen Arık,   şu ifadeleri kullandı: “Medyada yer alan haberlere göre; Et ve Süt Kurumu tarafından Brezilya ve İrlanda’dan ithal edilerek Ankara ili Gölbaşı ilçesi Ahiboz köyündeki işletmede karantinada tutulan yaklaşık 4.000 baş kurbanlık hayvanlarda 22.08.2018 tarihinde şarbon hastalığı çıkmış, hayvanlarda yoğun ölümler görülmüştür. Hayvan ölümleri hakkında kamuoyuna çelişkili rakamlar açıklanmıştır.  Bu olayın şoku atlatılmadan bu kez İstanbul ilinde Silivri ve çevre ilçelerinde kurban kesim işlemleri sonrasında insan vakaları ortaya çıkmış, hastalar tedavi altına alınmış, kurbanlık hayvanın satıldığı işletme ve işletmenin bulunduğu Balaban ve Sancaktepe mahallelerinde karantina uygulanmıştır. Bu bağlamda; Et ve Süt Kurumu tarafından kurbanlık olarak kaç hayvan getirilmiş ve nerelere dağıtılmıştır? İthal edilen besilik, kesimlik ve kurbanlık hayvanların yurtdışındaki sağlık kontrolleri yapılmış mıdır? Basında yer alan son 6 ayda veteriner hekim görevlendirilmediği haberi doğru mudur? Görevlendirmeler kaldırıldıysa gerekçesini belirtir misiniz? Tarım ve Orman Bakanı olarak bu güne kadar yaşananlar, yurtdışındaki ithalat kontrolleri ve yurt içindeki karantina sürecinde ihmali bulunanlar hakkında her hangi bir işlem yaptınız mı? Eğer ihmal yok ise bu vakaların neden olduğunu düşünüyorsunuz? Ankara ve İstanbul’da Şarbon hastalığı şüphesi ile kaç işletmede, toplamda ne kadar hayvan karantina altına alınmış, kaç hayvan ölmüştür?  Ankara ve İstanbul’da Şarbon Hastalığı nedeniyle itlaf edilen hayvan var mıdır? Varsa kaç hayvan itlaf edilmiştir? Ankara ve İstanbul’da Şarbon hastalığı çıkan merkezlerde son 5 yılda şarbon hastalığı çıkmış mıdır? 2014-2018 yılları arasında ülke genelinde her yıl kaç şarbon mihrakı çıkmış, hangi illerde görülmüş ve kaç hayvan ölmüştür? İthal edilen hayvanlardaki şarbon vakasının kaynağının Türkiye olduğunu söylemenizin turizm sektörü ve ülkemiz itibarına olumsuz etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından oldukça önem arz eden şarbon hastalığının görülmemesi için Bakanlık olarak ülke genelinde nasıl bir çalışma izleyeceksiniz? Stratejik öneme sahip hayvansal gıdaların ithalat yerine sürdürülebilir üretimle sağlanması için nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz? Besilik sığır, kesimlik sığır ve et ithalatına devam edecek misiniz?”

İzlenme: 2110

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar