Sağlık bakanlığından kritik grip aşısı açıklaması

Ünlü Kardiyolog Doktor canan Karatay'ın "grip aşısı yaptırtmayın içerisinde Alüminyum var" açıklaması ardından sağlık bakanı Ahmet Demircan bir açıklama yaptı.

Grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum Alzheimer nedenidir. Aşı vurulmaya gerek yok. Bunun yerine D vitamini kullanımı çok önemlidir" demişti. Karatay'ın başlattığı grip aşısı tartışmasıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği düzeyde, sürekli izlenen, etkileri takip edilen bir miktardır" diye konuştu.

AŞIYI REDDETMEK SAĞLIK AÇISINDAN TEHDİT

Bazı aşılar içinde alüminyum olduğu iddiası üzerine aşıyı reddeden bir insanın sadece kendi çocuğunun değil, toplumdaki diğer çocukların sağlığı için de tehdit oluşturur. Aşının etkisini artırmak için bir miktar alüminyum kullanılır ama bu alüminyum DSÖ’nün kabul ettiği bir miktardır. Alüminyum gerekçe gösterilerek aşıyı reddetmek fevkalade sakıncalıdır. Alüminyum gerekçesi spekülatif bir gerekçedir, bilimsel hiçbir tarafı yoktur. Bizim aşı uygulamalarımızın hepsi bilimsel denetim altındadır. Aşı yapılamaması nedeniyle çocuğun uğradığı zararın etkisi ömür boyu sürebilir. Örneğin çocuk felcinin hastalığı çocuğu ömür boyu etkileyen hasarlar bırakır. 19 yıldır bizim çocuk felci vakamız yok. Dünya üzerinde büyük salgınlara, ölümlere neden olan bu hastalığı dünya elimine etti. 2016 yılında ikisi ölümle sonuçlanan 22 tetanoz vakası var. Bu 22 vakanın tamamı da aşıyı reddetmiş. Aşı, toplum sağlığı üzerinde koruyucu bir önlem, buna karşı çıkmak fevkalade sakıncalı.

İzlenme: 3290
Benzer Videolar