Sağlık bakanlığından ilaç sıkıntısına kritik açıklama

Türkiye'de giderek artan döviz fiyatlarına paralel olarak derinleşen ekonomik kriz sonrası bulunamayan ilaçlar ile ilgili Sağlık Bakanlığından açıklama yapıldı

ABD ile yaşanan kriz bir yandan derinleşirken vatandaşlara ilk etkisi sağlık açısından olmaya başladı. Eczanelerde bir çok ilacın bulunmaması sosyal medyada büyük tartışmalara neden olurken NTV'de geçtiğimiz mayıs ayında haber olan " Bulunamayan ilaçlar" sorununa bir çok yenisi eklendi. Konuyla ilişkin ortaya atılan iddilara karşılık ise sağlık bakanlığından bir açıklama yapıldı

GÖRÜNTÜLERDE MAYIS AYINDA YAŞANAN SIKINTI HABER OLMUŞTU

"Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır." açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan, bazı medya organlarında "ilaç depolarına ürün girişinin olmadığı" iddialarını içeren haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ilaç fiyatlarının avro kuruna göre düzenlendiği belirtildi. 

YILDA BİR KEZ HESAPLANIP SABİTLENİYOR AMA FİRMALAR İLAÇLARI SATIŞTAN ÇEKİYOR

Avro kurunun bir önceki yılın ortalama avro değeri üzerinden her yıl bir kez hesaplandığı kaydedilen açıklamada, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir." ifadesi kullanıldı.

İTHAL İLAÇLAR YOK SATIYOR

Düzenlemenin, beşeri imal ürünleri ve ithal ilaçları kapsamadığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. 
BAKANLIK MUADİLİNİ KULLANIN DİYOR

Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır."

İzlenme: 1852
Benzer Videolar