RANT PROJESİ Mİ ? Menderes Türel'e Boğaçay tepkisi

SON DAKİKA BOĞAÇAY PANELİ; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in Konyaaltı ilçesi oyları için çok önemli gördüğü ve adına " Çılgın Proje" dediği " Boğaçay projesine karşı Antalya STK'larından gelen tepkiler büyüyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından " Çılgın Proje" olarak nitelendirilen " Boğa Çayı" projesi seçim yatırımı olarak DSİ'ye ait iş makineleri ile başlatılan iş daha sonra bir şirkete ihale edilerek sürdürülmeye başlanmıştı.

HALKA MI ŞİRKETLERE Mİ YAPILIYOR ?

Konyaaltı sahilinde düzenlemeler vatandaşın başlangıçta beğenisini kazanmıştı, ancak tesislerin AKP'li Koçyiğit'in damadına verilmesi sonrası, deniz kenarı halka kalmayacak endişesi başladı. Şimdi gelen tepkilerde Boğaçay kıyısı da aynı şekilde mi sonlanacak endişesi var.

TESİSLERİ HÜLYA KOÇYİĞİT'İN DAMADI ALMIŞTI

Kıyı şeridinde yapılan düzenlemelerinde yaratılan rant tesislerinin tek katılımcı firma olan AKP'li eski Yeşilçam Yıldızı Hülya Koçyiğit'in daha sonra konkordato ilan eden damadının şirketine verilmesi muhalefetin tepkilerine neden olmuştu. Koçyiğit'in damadı ihale yoluyla aldığı tesislerin küçük olanları büyük bedeller ile başkalarına daha sonra devrettiği haberlere yansımıştı.

TARTIŞMALAR BÜYÜYOR

Türel'in 3 kez ihaleye çıktığı halde yüklenici bulamadığı için DSİ tarafından yapımı devam eden projeye Antalya'da bulunan bir çok sivil toplum örgütü karşı çıkmaya devam ediyor. 

BOĞAÇAY KIYISINDA RANT TESİSLERİ HAZIRLANIYOR İDDİASI

Projenin en tartışmalı bölümü olan ve geçmişte bir çok su baskını öyküsü bulunan Boğaçay'ın denize döküldüğü alanın değiştirilerek kıyısında rant alanları yaratılması hedefine STK'lar şiddetle karşı çıkıyor. 

PANEL DÜZENLEDİLER

İşte o STK'ların başında gelen Antalya Jeoloji Mühendisleri odasının organize ettiği bir panel 8 Aralık'ta  gerçekleştirildi. Panele destek veren Antalya Barosunun temsilcisi Tuncay Koç ise projenin tam bir hukuk garabeti olduğu yönünde örnekler vererek bir konuşma yaptı. Sonuç değerlendirmeleri yayınlandığında ayrıntılı yer vereceğimiz panele ilişkin bilgiler şöyle tanıtıldı.

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ AÇIKLAMASI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından “çılgın proje” olarak adlandırılan ve Konyaaltı İlçesi sınırları içerisinde yapım çalışmaları Eylül ayından bu yana yürütülmekte olan, Antalya’nın ve dünyaca ünlü “Konyaaaltı Plajının “doğal ve ekolojik dokusuna” büyük zarar verecek olan Boğaçay Projesi Antalya Şubemiz tarafından düzenlenen panelde tüm yönleriyle ele alınacak.

RANT VE HIRSI PROJESİ
 
Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan’ın moderatörlüğünde; Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat DiPOVA, Odamız Bilimsel Teknik Kurul Hidrojeoloji ve Su Yönetimi Üyesi Doç. Dr. Ahmet APAYDIN, Avukat Tuncay KOÇ ve Mimar Müzeyyen Gülşen CAN’ın tarafından ele alınarak değerlendirilecek.

ANTALYA BAROSU TEMSİLCİSİ TUNCAY KOÇ

Panelde konuşan ve Projenin hukuksal yönü konusunda bilgi veren ve Antalya Bölgesinde çevreci davaların Avukatı olarak tanınan Tuncay koç daha sonra sosyal medya hesabında paylaştığı projenin kanunlara uygunsuzluğunu şöyle özetledi.

YASALARIN TÜMÜNE AYKIRI MENDERES TÜREL'İN VİCDANINA UYGUNDUR

Bugün Baromuzun da desteklediği Antalya Boğaçay projesi ile ilgili panel vardı. Deniz suyu karaya doğru 750 metre içeri alınıyordu. Hukuki durumu anlatmaya çalıştım. Bu proje;
Anayasa 43 ve 56. Maddelerine aykırıdır.
Kıyı Kanununa aykırıdır.
DSİ kanununa aykırıdır.
ASAT ın bağlı olduğu İSKİ kanununa aykırıdır.
ÇED Yönetmeliğine aykırıdır.
ASAT Havza koruma yönetmeliğine aykırıdır.
Çevre ve ekolojiye aykırıdır.

Neye uygundur?
Antalya BB Başkanı Menderes Türel'in vicdanına uygundur.

Günün önemli gelişmelerinden özetler 09 Aralık 2018 Pazar 22:09

Günün önemli gelişmelerinden özetler

Sibirya soğukları geliyor, dans şampiyonu balkondan düşerek öldü, Eskişehir'de uyuşturucu operasyonu, Ukraynalı eylemciler Kızılordu konserini bastı, Fransız polisi eylemcilere böyle ateş açtı başlıklarından oluşan günüm görüntülü haber özetleri

İzlenme: 2380

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar