PARİS UNESCO’DA NEVRUZ RESEPSİYONU

PARİS UNESCO’DA NEVRUZ RESEPSİYONU

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki merkezinde nevruz bayramı dolayısıyla resepsiyon verildi.Resepsiyona UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, Hindistan, İran,...

A+A-

BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki merkezinde nevruz bayramı dolayısıyla resepsiyon verildi.

Resepsiyona UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın UNESCO nezdinde daimi temsilcileri, ülke delegasyonları ve çok sayıda davetli katıldı. Gecede düzenlenen yemekte her ülke kendi mutfağından farklı örnekler sundu. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, 2009’dan bu yana nevruzu kutladıklarını anlatırken, şöyle dedi:

"Nevruz, bütün Asya’yı kuşatan en büyük barış mesajıdır. Nevruz için ortak bir sembolizmi yaşıyoruz. Bu gün güneş yoktu. Ama yarın baharla güneş ve aydınlık olacak. Önce kış ise sonrası her zaman bahardır. Her zaman umut vardır" dedi.

Bokova, nevruz bayramının kültürler arası diyalog ve dayanışmayı güçlendirdiğini, bunun olağan üstü olduğunu anlatırken,"Buradaki ülkelerin ortak kültürü. Bunun için de birlikte kutluyoruz" dedi.

Türkiye'nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı da, UNESCO'nun 2009 yılında nevruzu dünya somut olmayan kültür mirasının vazgeçilmez ögesi olarak kabul ve tescil ettiğini hatırlattı. Büyükelçi Botsalı, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler kurulu BM adına bu bayramı tanıdı, kabul etti. O zamandan beri nevruzu kutlayan ülkeler ortaklaşa resepsiyon ve kültürel etkinlikler düzenliyorlar. Bu sene 24 Mart’ta Türksoy’un organizasyonunda Rusya’daki otonom Türki Cumhuriyetlerini de içeren bütün Orta Asya cumhuriyetleri ve Türkiye’nin elbirliği ile hazırlamış oldukları folklor, müzik gösterisi sergilenecek. Akabinde Şanlıurfa Belediyemiz UNESCO çatısı altında yaratıcı şehirler ağına adaydır. Bu platformun üyesi olmaya çalışıyorlar. Onların sponsorluğunda büyük bir resepsiyon vereceğiz. Bütün halklara, bölgemize huzur, barış ve istikrar getirsin. Geleceğin nesillerine daha fazla ümit, refah, kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik getirsin temenni ediyoruz."

FOTOĞRAFLI

Kaynak:DHA