O ülkede alışverişte artık sadece Dolar geçiyor

İçlerinde Türkiye'nin de bulunduğu ekonomik kriz yaşayan ülkeler arasında bulunan Venezuela'da milli paranın değeri o kadar düştü ki artık alıç verişte sadece Dolar kullanılıyor.

Enflasyonun yüzde 1 milyonu bulduğu Venezuela’da halkın bir kısmı değeri giderek yok olan ulusal para birimi Bolivar yerine ABD Doları kullanmaya başladı. Ünlü Alman Kanalı DW'nin haberine göre ürünlerin yalnızca dolar cinsinden fiyatlandırıldığı mağazalar Venezuela şehirlerinde giderek yayılıyor.Ancak bu mağazaların müşterileri de kendi işinde yine dolarla ödeme kabul eden zengin kesim.

RUSYA HEYET GÖNDERDİ

Rusya, ekonomik krizdeki Venezuela'ya mali konularda tavsiyede bulunmak üzere aralarında maliye bakan yardımcısının da bulunduğu üst düzey bir heyet gönderdi.

TÜRKİYENİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU KRİZ ÜLKELERİNİN EN KÖTÜSÜ

Maliye Bakanlığı Sözcüsü Andrei Lavrov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Venezuela'nın talebi üzerine 30 Ekim'de Başkent Karakas'ta gerçekleştirilecek ekonomi toplantısına Maliye Bakan Yardımcısı Sergei Storchak ile Rus Ekonomi Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkililerinin de katılacağını açıkladı.

EKONOMİK REFORM YAPILACAK

Lavrov ayrıca, Rusya'nın Venezuelalı yetkililerle yapacağı toplantıda ekonomik reform deneyimlerini paylaşacağını da belirtti. Venezüela Türkiye'nin de aralarında bulunduğu milli paralarının değerleri ern çok düşen ve neflasyonun sürekli yükseldiği ülkeler arasında en kötü durumda olanı.

İzlenme: 1683
Benzer Videolar