Moody's not düşürdü Erdoğan ateş püskürdü

Türkiye'de giderek derinleşen ekonomik kriz sonucu uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody's siyasi riskleri ve cari açığı gerekçe göstererek ekonomik görünüm notunu değiştirmesi ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki.

Ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararı vermesi ardından iktidar çevreleri ve medyasından büyük tepkiler gledi. AKP'ye yakın medyanın Moody's için zehir zemberek manşetler atması ardından AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'da tepki gösterdi. Moddy's in Türkiye notunu bazı az gelişmiş ülkeler seviyesine düşürmesinina rdından ABD Doları ve diğer döviz cinslerinde artışlar kaydedilmişti.

OYUN OLARAK NİTELEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimi kredi derecelendirme kuruluşlarının oyunlarına bakmayın. Onların tek derdi Türkiye'yi köşeye sıkıştırarak bundan nemalanacak olanlara yer açmaktır. Artık bu oyunlara kendi piyasamızda, uluslararası piyasalar da itibar etmiyor." dedi.

BUNLARA BAKMAYIN
 
Konuşmasında Moody's'in not indirim kararına tepki gösteren Erdoğan, "Kimi kredi derecelendirme kuruluşlarının oyunlarına bakmayın. Onların tek derdi Türkiye'yi köşeye sıkıştırarak bundan nemalanacak olanlara yer açmaktır. Artık bu oyunlara kendi piyasamızda, uluslararası piyasalar da itibar etmiyor." ifadelerini kullandı.

MOODY'S NOTU NEDEN DÜŞÜRDÜ

Ünlü kredi değerlendirme kuruluşu Moody's ilk tepkisi 3.70 TL 3.77 TL aralığında seyreden ABD Dolarının 3.80 sınırını geçerek 3.83 'e yaklaşmasına neden olan not indiriminin gerekçesini böyle açıklamıştı.

Kredi notunun aşağı çekilmesinde, kurumların direncindeki süregelen kayıp ve dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artmasına dikkat çekildi. Açıklamada, dış şok riskinin ise yüksek cari açık ve dış borçların yanı sıra artan siyasi riskler ve küresel faiz oranları nedeniyle yükseldiği öne sürüldü.

AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER İLE AYNI SEVİYEDE

Türkiye Ba2 notuyla, Gürcistan, Azerbaycan ve Costa Rica gibi ülkelerle aynı seviyeye düştü.

Reuters’ın aktardığına göre; Moody’s tarafından önceki gece yapılan açıklamada temel yapısal reformlardaki gecikme ve para politikasının etkinliğindeki erezyona bağlı olarak kurumsal yapıdaki güç kaybı ve yüksek cari açık, yüksek dış borç, yükselen global faizler ve politik riskler çerçevesinde dış şokların yarattığı artan risklere dikkat çekildi.

İzlenme: 2159
Benzer Videolar