Moody's den 17 Türk bankası için kritik karar

Geçtiğimiz Nisan ayından Türkiye ekonomisine yön vere şirket ve bankaları toplam borcun % 33'ü döviz cinsinden diyerek TL'nin aşırı değer kaybı yüzünden uyaran Moody's izlemeye aldığı Türk Bankalarının 17'sinin notunu düşürdü.

Türkiye ekonomisini Nisan ayı ortalarında TL'nin aşırı değer kaybı yüzünden uyarak Moodyy'sden Türk bankacılığına kötü haber geldi. 

DEV ŞİRKETLERİ İZLEMEYE ALMIŞTI

Dün 11 dev türk Şirketinin kredi notlarını düşürmek için izlemeye aldığını açıklayan Moody's 17 Türk bankasının birden kredi notunu dülürdüğünü açıkladı. Bloomberg'in haberine göre bankaların notunu düşürmekle kalmayan Moddy's aynı zamanda 19 finansal kurumuda izlemeye aldı.

Bu karar uluslar arası piyasalardan kredi kullanan bankaların bundan böyle alacağı kredileri daha pahalı bulabileceği ya da hiç bulamayacağı anlamına geliyor.

DARBE ÜZERİNE DARBE

Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye'nin kredi notunu düşürerek Doların rekor üzerine rekor kırmasına neden olan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk Bankası'nın notunu düşürdü. Moody's ayrıca notunu düşürdüğü bankaları da kapsayan 19 finansal kurum hakkında not izleme kararı aldı.

"DAHA FAZLA BOZULMA İHTİMALİ " DENİLDİ

Kuruluştan yapılan açıklamada, "not düşürmelerin, kurumların fonlama profilleri üzerinde olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye'nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı" belirtildi. Moody's not izlemelerin, "çalışma ortamının daha bozulma ihtimali ve bunun bankaların bağımsız kredi gücü üzerindeki etkisine" odaklanacağını yazılı olarak bildirdi.

Moody's ayrıca 6 Türk Bankası tarafından verilen ipotekli tahvillerin de not düşürme için izlemeye alındığını açıkladı.

(Bloomberg)

İzlenme: 2028
Benzer Videolar