Meteoroloji'den kritik uyarı

Meteoroloji Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesini yaklaşan fırtınaya, Karadeniz Bölgesini ise kuvvetli yağışlar sonucu sel ve su baskınlarına karşı uyardı.

Kış yüzünü gösterdi Meteoroloji genel Müdürlüğü peşpeşe uyarılarına başladı. Yapılan son açıklamaya göre Marmara Bölgesi ve karadeniz bölgesine kritik uayrılarda bulunuldu. Marmara ve boğazlarda çok sayıda sefer iptal edildi. Marmara Bölgesine fırtına uyarısı yapan Meteoroloji, Karadeniz'e kuvvetli sağanak yağış sonucu su baskını ve sel uyarısı yaptı.

İŞTE O KRİTİK AÇIKLAMA

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Tekirdağ ve Kırklareli için sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan soğuk hava dalgası için uyarıda bulundu.

KIŞ GELİYOR

Tekirdağ ve Kırklareli'nin doğu ilçeleri ile İstanbul ve bölgenin doğusunun (Kocaeli, Sakarya ve Yalova) yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında seyredeceği tahmin edildi.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA

Yapılan açıklamada, "Rüzgarın; Kuzey ve Kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden fırtına (50-80 km/sa), Marmara'nın güneybatısında kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara ( çatı uçması, ağaç ve ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi.

Ayrıca çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar konusunda vatandaşların dikkatli olması gerektiği bildirildi.

BAZI  SEFERLER İPTAL EDİLDİ

İDO’nun 26.09.2018 tarihinde yapılması planlanan bazı seferleri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. İptal olan seferler şöyle:


Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy 08.30 - 10.55 seferi,
Kadıköy-Yenikapı-Bursa 07.50 - 08.45 seferi,
Bandırma-Yenikapı-Bostancı 07.45 - 10.45 seferi.

BUDO'nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre ise, 07.30 İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya), 09.00 Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) ve Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas), 09.30 Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferleri gerçekleştirilemeyecek.

BUDO'nun saat 07.00'deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferi de yapılamadı.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ İÇİN KUVVETLİ YAĞIŞ VE SEL UYARISI

Karadeniz'de geçen ay  büyük felaket yaşanan Ordu'dan görüntülerini izlediğiniz sel felaketinin yeniden yaşanmaması için uyarıda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre, akşam saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında görülen sağanakların, yarın akşam saatlerine kadar Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde aralıklarla kuvvetli (50-100 kilogram/metrekare) olması bekleniyor.

Meydana gelebilecek sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İzlenme: 1769
Benzer Videolar