Kıbrıs Rum liderinden Kıbrıs'ta asker çıkışı

Kıbrıs Rum tarafı lideri Nikos Anastasiadis Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada Kıbrıs'ta yeni kurulacak bir devletin askersiz olması gerektiğini söyledi.

Son günlerde çok tartışılan ve Rusya'nın büyük tepki gösterdiği Kıbrıs Rum kesiminde ABD'nin askeri üs kurma ve Rumları silahlandırma haberlerinin ardından Rum lider Nikos Anastasiadis, çok ilginç bir açıklama yaptı 

BEKLENMEDİK ÇIKIŞ

Anastasidis beklenmedik bir şekilde Kıbrıs'ta yeni kurulacak bir devletin 'askersiz' olması gerektiğini söyledi.

MARAŞ KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ

Rum medyası Avrupa Parlamentosunda (AP) konuşan Anastasiadis'ın Türkiye'nin Ada üzerinden garantörlüğüne karşı çıktığını söylediğini yazdı. Kıbrıs'ta iki halk arasında güven yaratıcı adımların da atılması gerektiğini belirten Rum lider, "Kapalı Maraş’ın yasal sakinlerine iadesi, güven yaratıcı önlem olur. 

BİRLİKTE VAR OLMA

Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte var olma ve işbirliğine bir model, kapsamlı çözümün bir ön habercisi olur" dedi."Çözüm sürdürülebilir olmalı, sürdürülebilir olması için işleyebilir olmalı, işleyebilir olması için de Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin ortaya koyduğu şartlar kabul edilemez" dedi.

NE ZAMAN TAVİZ VERSEK AŞIRI BİR TALEPLE GELİYORLAR

Anastasiadis, "Kazananlar ve kaybedenler yaratmayacak, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin beklenti, ve endişelerine tamamen saygılı, BM Güvenlik Konseyi kararları ve iki toplumun liderleri arasında zaman zaman varılan anlaşmalar temelinde sürdürülebilir, işleyebilir, egemen, bağımsız, federal bir devlet kuracak çözüm için çalışmak faydalı olur" dedi.“Çözüm olsun diye ne zaman bir taviz versek Kıbrıslı Türkler yeni bazı aşırı hak talebiyle geri geliyor" diyen Rum lider, "Her kurumda, Kıbrıslı Türklerin bir olumlu oy hakkının var olmasının kabul edilmesi mümkün mü? Olası bir kararın aleyhine olması halinde Kıbrıs Türk toplumunun haklarının korunması için kullanılması şartı ile olumlu oya karşı değiliz. 

ÇÖZÜME ÇOK YAKLAŞMIŞTIK

Crans Montana’da BM Genel Sekreteri’nin 6 maddesi kabul edilseydi, çözüme çok yaklaşmıştık. Crans Montana’da anlaşmaya ulaşılmasını engelleyen şey Türkiye’nin talepleriydi" dedi. 

İzlenme: 1182

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar