İşte YSK'nın çok tartışılan o skandal videosu

YSK Başkanının yaptığı mühürsüz pusula kararı açıklamasından önce tam tersini savunduğu video ortaya çıktı.

Sadece Türkiye değil dünya Pazar Günü yapılan referandum oylaması sonuçlarını konuşmaya başladı. Başta CHP olmak üzere tüm muhalefetin ve milyonlarca vatandaşın itiraz ettiği YSK'nın geçersiz oy açıklaması skandalında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Cumhuriyetin haberine göre YSK Başkanının açıklaması kendi kendini yalanlama anlamına geliyor. İşte ayrıntılar

KARAR GEÇERLİYSE BU VİDEO NEDEN YAYINLANDI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, referandumda alınan mühürsüz pusulaların da geçerli sayılması kararına gelen tepkiler üzerine Ankara'da açıklama yaptı. Güven, mühürsüz pusula tartışmalarıyla ilgili, "Bu bizim ilk kez yaptığımız bir işlem değildir. Oyların sahte olduğu ispat edilmedikçe oylar bu şekilde kullanıldığında geçerli olduğuna dair birçok kararımız vardır. 

VİDE0 GÜNLERCE ÖNCEDEN YAYINLANMIŞ

Biz bu kararı sonuçlar sisteme girmeden, kimsenin kafasına bir şey takılmadan verdik. Sonrasında verseydik belki tartışma olurdu ama sandıklar açılmaya başladığı anda vatandaşın hakkını zayii etmeme adına aldık" dedi.

MÜHÜRSÜZ PUSULA GEÇERSİZDİR VİDEOSU ORTAYA ÇIKTI

YSK Başkanı Güven, "Akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır" dedi.

10-11 GÜN SONRA TAM SONUÇLAR AÇIKLANACAK

Güven, "10-11 gün sonra sonuçları tam olarak açıklayacağız. Şu anda siyasi partilerin kaç tane böyle oyu var bunu bilmemiz mümkün değil. Gerçek oy, gerçek mühür, gerçek pusula kullanıldı. Bu kararımız doğrultusunda il ve ilçe seçim kurulları sonuçları değerlendirmek zorundadır." diye konuştu.

YAYINLANAN VİDEODA 'GEÇERSİZ SAYILACAK' DENMİŞTİ

Oysa YSK, referanduma günler kala yayınladığı "Referandum Seçimi Sandık Kurulu Eğitimi" videosunda mühürsüz zarf ve pusulalarla kullanılan oyların geçersiz olacağını duyurmuştu. Ancak buna rağmen, oy sayımı sürerken mühürsüz pusulaların da geçerli sayılacağını açıkladı.

CHP VE HDP İTİRAZ EDECEK

CHP ve HDP, YSK'nın aldığı bu karara itiraz edeceklerini açıkladılar. Referandum sonuçlarının YSK tarafından açıklanmasının ardından kurumun önüne gelen bir grup alınan kararı protesto etti.

100x50.pngtwitter-100x-50-001.jpg

İzlenme: 12101
Benzer Videolar