İngiliz Mahkemesinden Kritik Türkiye Kararı

İngiliz Mahkemesinden Kritik Türkiye Kararı

İngiltere'de Ankara Anlaşmasının iptali ve uygulamanın yürürlükten kaldırılması sonucu İngiltere'de yaşayan Türkler ile ilgili meydana gelen olumsuzluğa bir darbede İngiliz mahkemesinden geldi

A+A-

İngiltere'de Ankara Anlaşması davası sonuçlandı. İş kuran Türkler açtıkları davayı kaybetti. NTV'nin haberine göre ayrıntılar şöyle,

ANKARA ANLAŞMASI NEYDİ NE OLDU

Türk vatandaşlarına çalışma izni ve süresiz oturum hakkı tanıyan Ankara Anlaşması'yla ilgili zorlaştırıcı düzenlemesi nedeniyle İngiltere İçişleri Bakanlığı’na karşı açılan davanın duruşması yapıldı. İngiltere'de iş kuran Türkler, açtıkları Ankara Anlaşması davasını kaybetti.

NTV KARARI BÖYLE ANALİZ ETTİ

Ankara Anlaşması'ndan yararlanarak İngiltere'ye gelen Türkler tarafından oluşturulan "Türk İş İnsanları Birliği"nin açtığı davanın duruşması Londra'da Yüksek Mahkemede görüldü.

Türk İş İnsanları Birliği, geçen Eylül’de Yüksek Mahkeme’ye başvurarak, İçişleri Bakanlığı’na dava açma izni istemiş, mahkeme kasımda gerekli izni vermişti.Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA) kapsamında vize alan Türk vatandaşları, yeni düzenlemeyle İngiltere'de ancak 5 yıl kesintisiz yaşadıktan ve çalıştıktan sonra süresiz oturum için başvurabiliyor.

Türk vatandaşları daha önceki uygulamada 4 yılın sonunda süresiz oturum için başvurabiliyordu.

Bakanlık, Mart 2018'de bir mahkemenin aldığı kararın ardından süresiz oturum izin işlemlerini askıya almış, kendi işini kuran Türk vatandaşlarına süresiz oturum hakkı tanıyan yeni bir vize kategorisi oluşturulacağını açıklamıştı.

Türkiye, 1959'da o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğuna başvurmuş, 1963'te de Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması imzalanmıştı. İngiltere'de Türkler bu anlaşma kapsamında 1 yıl oturum izni aldıktan sonra 3 yıl uzatma alıyor ve sonrasında süresiz oturum için başvurabiliyorlardı.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

Çin'den Dünyanın İlk İngilizce Konuşan Yapay Zeka Sunucusu

Çin'den Dünyanın İlk İngilizce Konuşan Yapay Zeka Sunucusu

Çin, Dünya İnternet Konferansı'nda dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka haber sunucusunu tanıttı. ğu Çin'in Zhejiang Eyaleti'nde düzenlenen Dünya İnternet Konferansı'nda görücüye çıkan sunucu oldukça dikkat çekiyor.

Türkiye'nin tek trans avukatı olacak

Türkiye'nin tek trans avukatı olacak

Ünlü İngiliz Yayın Kuruluşu BBC İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi son sınıfta okuyan trans öğrenci Efruz Kaya'yı haber yaptı.

İlgili Haberler