İlber Ortaylı'dan Erdoğan'ın sarayı açıklaması

Tarihçi Profesör İlber Ortaylı Erdoğan'ın sarayına bağışladığı kitapları ve Turizm bakanlığına danışman olması konusunda kendisine yöneltilen sert eleştirilere Hürriyet'te yayınlanan köşesinden yanıt verdi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, geçen günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanlığına getirilmişti. 

KİŞİSEL KÜTÜPHANESİNİ SARAYA BAĞIŞLADI

Ortaylı, kişisel kütüphanesini de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi'ne bağışladığını duyurmuştu. Yaşananlar sonra Ortaylı'ya birçok eleştiri yöneltildi. Ortaylı eleştirilere ilk kez yanıt verdi. Danışmanlık için maaş almayacağını söyleyen Ortaylı, memuriyetin de söz konusu olmadığını söyledi.

BÜYÜK ELEŞTİRİ ALMIŞTI

Cumhuriyet'in haberine göre, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı , geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olmuş, daha öncesinde ise kişisel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hediye etmişti. Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan kararları nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilere Hürriyet'teki köşesinden yanıt verdi.

ANLAYAMADIĞIM TEPKİLER

"Kitaplarımı bağışlamam anlayamadığım, daha doğrusu tasvip edemeyeceğim tepkilere neden oluyor" ifadelerini kullanan Ortaylı, "Benim yaşıma gelmiş bir insanın geniş bir kitaplığı halen elinde tutması son derece uygunsuzdur. Ne kadar yaşayacağıma dair senedim yok Bazı iyi kütüphaneler ise artık kitap kabul edemiyor. Kapasiteleri dolmuş durumda" dedi. Hiçbir karşılık beklemeden 50 yıldır biriktirdiği kitaplarını bağışladığını söyledi.

"MAAŞ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Ortaylı ayrıca danışmanlık için ise, " Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda ilk olarak 1977-1979 yılları arasında Ahmet Taner Kışlalı'ya danışmanlık yaptım. Memuriyet ve maaş söz konusu değil, devletle her zaman bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim" diye belirtti

İzlenme: 1658
Benzer Videolar