İlaç krizinde kritik gelişme

Türk Tabipler birliği ilaç ve tıbbi malzeme temininde büyük bir kriz yaşandığını açıklayarak devlet otoritesinin bu soruna acil bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

AKP Genel Başkan ı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta "Kriz yok " dese de kurlarda meydana gelen artışın ilk vurduğu vatandaş kesimi sağlık sorunu bulunanlar oldu. Ağustos ayındaki kur artışı sonrası TV kanallarında yapılan ilaç krizi haberine ilişkin görüntülerde anlatılanlar bu gün daha da kritik bir aşamaya geldi.

BİR ÇOK İLAÇ BULUNMUYOR

Sağlık bakanlığı ile İlaç şirketleri arasında yapılan va sabit bir dolar kuruna bağlanan ilaç fiyatları, kurlarda meydana gelen büyük artış sonrası eczanelere ilaç krizi olarak yansıdı. Yüksek kurdan dolayı zarar eden şirketler ilaçları piyasadan çekmeye başladılar.

TABİPLER BİRLİĞİNDEN KRİTİK AÇIKLAMA

Türk Tabipleri Birliği 'İlaç bulunmuyor ameliyatlar aksıyor stoklar bitince sorun büyüyecek' uyarısında bulundu.

Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybetmesi nedeniyle kanser ilaçlarının bulunamadığını ve ameliyatların aksadığını belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, yaşamsal önemdeki ilaç ve malzemelerin temini için gerekli önlemlerin bir an önce alınması çağırısında bulundu. Adıyaman, "Stokları bulunan ithal ilaçların tükendikten sonra sorunun daha yaygın ve yakıcı bir boyut kazanacağından kaygılıyız" dedi.

HASTALAR ŞİKAYETÇİ

Kanser ilaçlarını temin edemeyen hastaları TTB’ye çok sayıda şikâyette bulunduğunu aktaran Adıyaman, şunları söyledi:

“Ulusal ilaç politikası ve hammadde endüstrimizin olmaması nedeniyle hayati öneme sahip birçok ilaç yurt dışından getirtiliyor. Birçok kanser ilacı ve yaşamsal önemdeki ilaçların temininde zorluklar yaşanıyor. Kanser ilaçlarının hemen hepsinin kamu ve özel hastane eczaneleri tarafından karşılanması zorunludur. 

ÖZEL HASTANALERE YÖNLENDİRİLDİLER

Kimi illerde, kamu hastane eczanelerinde bulunmayan kanser ilaçları nedeniyle SGK kapsamındaki hastaların özel hastanelere yönlendirildikleri bildiriliyor. Kamu hastaneleri dışında başka bir yerde tedavi alma olanağı bulunmayan Yeşil Kartlı hastaların ise daha büyük bir mağduriyet yaşadığı söyleniyor. 

STOKLAR BİTMEK ÜZERE

Stokları bulunan ithal ilaçların tükendikten sonra sorunun daha yaygın ve yakıcı bir boyut kazanacağından kaygılıyız. Bazı kemoterapi ilaçları gibi alternatifi olmayan kritik ilaçların bulunamayacağından endişe ediyoruz.”

'TASARRUF HALKIN SAĞLIĞINA DOKUNMAMALI'

İlaç krizinin yanı sıra tıbbi malzeme eksikliği sebebiyle ameliyatların da aksadığını söyleyen Adıyaman, şöyle konuştu:

“Krizin sağlıktaki boyutunun hafifletilmesi kamucu bir sağlık anlayışının benimsenmesiyle mümkündür. Krizin faturasının hastalarımıza ödetilmesini kabul etmiyoruz. 

SAĞLIKTA TASARRUF OLAMAZ

Ekonomi programlarında ilan edilen tasarruf politikası halkın sağlığına dokunmamalıdır. Kamu otoritesi, Türk Tabipleri Birliği ve ilgili diğer meslek örgütleri/derneklerle işbirliği yaparak, giderek büyüyen tıbbi cihaz ve ilaç temini sorununa çözüm bulmak zorundadır."

İzlenme: 1576

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar