Erdoğan'ın Yeni Uçağının Benzerinin İçi Dudak Uçuklattı

THY tarafından Erdoğan'a Başkanlık uçağı olarak tahsis edilmek üzere Tunus'tan satın alınan uçağının Arap Şeyhine ait benzerinin içinden alınan görüntüler şaşırttı.

Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'nın A340 - 500 tipi uçağının da alınmasıyla devletin VIP filosuna yeni bir uçak daha katıldı. Yeni uçak ile devlet erkanı İstanbul'dan 17 bin 170 km ötedeki Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'a bile aralıksız uçabilecek. 2 yıl önce alınan TC-TUR tescilli A330-200 prestij'in menzili ise 15 bin 400 km.

ERDOĞAN'IN BAŞKANLIK UÇAĞI OLARAK KULLANACAK

Airbus 340’ın devlet hava araçları filosuna girmesiyle, adeta Air Force One yani bir numaralı hava aracı olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun uçuşlarda kullanacağı bu uçağın konuk bölümündeki koltukları da tam yatar olacak.

İSTEĞE GÖRE YAPILABİLİYOR

Geniş gövdesi sebebiyle daha geniş bir alana sahip olan uçakta kaç konuk ağırlanacağı tam belli değil. Ancak ortalama 50 misafir ağırlama kapasitesi olması söz konusu.

A340-500’ün menzil sorunu yok. Yaklaşık 300 koltuk kapasitesiyle 16 bin 670 km uçtuğu dikkate alınırsa 4 adet Rolls-Royce motoruna sahip uçağın VIP modelinin uçuş maniası oluşturan yüksek rakımlı bölgelerde bile sorunsuz performans göstereceğine dikkat çekiliyor.

 

İzlenme: 4049
Benzer Videolar