Erdoğan'dan YSK'ya talimat skandalında gelişme

Erdoğan'ın HDP'nin cumhurbaşkanı adayı tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkında canlı yayında YSK'ya talimat verdiğini açıklaması üzerine YSK'dan yalanlama geldi.

Yaklaşan 24 Haziran seçimleri ile ilgili olarak AKP ve Erdoğan skandalları bitmek bilmiyor. Daha önce miting meydanında Muharrem İnce'nin mitingine gidenler konusunda istihbarat aldığını söyleyen ve büyük tepki olan Erdoğan şimdi de YSK ya talimat verdiğini ima etti.

YSK İLE GÖRÜŞÜN

AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında Demirtaş’ın TRT’de yapacağı konuşmayla ilgili “Arkadaşlara YSK’yle görüşün, gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar, dedim. 

SKANDAL AÇIKLAMA

Zaten bunlar canlı yayın değil, malum” dedi. Erdoğan’ın seçim güvenliğinden sorumlu ve tarafsız olması gereken YSK’ye talimat verdiğini söylemesi büyük tepki çekti. YSK Başkanı Sadi Güven, özel kalem müdürü aracılığıyla Cumhuriyet’e “Erdoğan’ın iddia ettiği gibi bir talimatın kendilerine verilmediğini” söyledi. Başka bir YSK üyesi de “Zaten TRT’de seçimler için yapılacak konuşmalar YSK denetiminde ve gözetiminde yapılır. Bunun için YSK’ye kimse talimat veremez. Bu açıklamalardaki iddialar tamamen asparagastır” dedi.

YSK BAĞIMSIZ DEĞİL Mİ ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’de yapacağı konuşmayla ilgili, “Arkadaşlara YSK’yle görüşün, gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar dedim. Zaten bunlar canlı yayın değil, malum” açıklamasını yapması seçimlere sayılı günler kala Yüksek Seçim Kurulu’nun ( YSK ) ne kadar bağımsız olduğu tartışmasını yarattı. Cumhuriyet bu açıklama üzerine YSK Başkanı Sadi Güven’e ulaştı. 

YSK BAŞKANI NE DEDİ

Güven, özel kalem müdürlüğü aracılığıyla “Erdoğan’ın iddia ettiği gibi bir talimatın kendilerine verilmediğini” bildirdi. Başka bir YSK üyesi de iddiaların tamamen gerçekdışı olduğunu belirterek, “Zaten TRT seçimleri için yapılacak konuşmalar YSK denetiminde ve gözetiminde yapılır. Bunun için YSK Üyesi Cengiz Topaktaş, Edirne Cezaevi’ne giderek bizzat çekimlere katıldı. Ayrıca yine bu üyemiz, TRT’deki montaj işlemine de nezaret etti. Anayasaya göre YSK’ye kimse talimat veremez. Bu açıklamalardaki iddialar tamamen asparagastır” açıklamasını yaptı.

ŞİKAYET GELİRSE

Aynı üye, seçim yasaklarının başladığı, Başbakan ve bakanların kamu imkânlarını çalışmalarında kullanamayacağına ilişkin hükmün aday olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ihlal edilmesine ilişkin, “Böyle bir gündemimiz henüz yok. Ancak eğer bu yönde bir şikâyet gelirse konuyu inceler ve karara bağlarız. Ancak bunu görüşmeden nasıl bir karar verileceğini söylemem hukuken mümkün olamaz” ifadesini kullandı.

HUKUKA AYKIRI

YSK’nin HDP temsilcisi Mehmet Tiryaki Erdoğan’ın kuruma talimat verme anlamına gelebilecek açıklamalar yapmasına tepki gösterdi. “YSK’ye hiçkimse ne yazılı ne sözlü talimat verebilir” diyen Tiryaki, Erdoğan’ın “YSK’ye talimat veriyor” gibi bir izlenim yaratmasının hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Tiryaki şunları söyledi: “YSK’nin özel kanallarla ilgili yetkisi KHK’yle kaldırıldı. Ancak YSK’nin TRT çekimlerini yaptırma yetkisi var. Yayın saatlerinin ne kadar olacağı, parti logolarının büyüklüklerinin ne olacağı, çekim sırasına ilişkin kuraların nasıl çekileceği, yayın süreleri ve hangi gün olacağı gibi bütün konular YSK’nin görevi. Biz yalnızca Adalet Bakanlığı’na çekimlerin ne zaman olacağını bildirdik.”

ADALET BAKANLIĞI TALİMATI İLE Mİ ?

Erdoğan’ın Adalet Bakanlığı aracılığıyla YSK’ye bir talimat iletip iletmediği konusunda da, “Adalet Bakanlığı’na şunu yap demiş olabilir ama bunun da bir anlamı yok. Cumhurbaşkanı’nın yetkisi yok” değerlendirmesini yaptı. YSK’nin Demirtaş için Edirne Cezaevi’nde çekimlerin yapılmasına yönelik verdiği kararda, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün kurama iletilen 08.06.2018 tarih ve 82080 sayılı bir yazıya atıf yapılmıştı. Söz konusu yazıda; Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 92. maddesinde hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumu dışına çıkarılabileceği hallerin düzenlendiği, bunlar arasında propaganda konuşması amacıyla kurum dışına çıkarmanın bulunmadığı belirtilmiş; Demirtaş’ın propaganda konuşması için yapılacak çekimlerin Edirne Cezaevi’nde olması durumunda çekimlerin tek günde yapılması ve bir YSK üyesinin çekimler sırasında hazır olması istenmişti.

İzlenme: 1958
Benzer Videolar