Erdoğan'a İtaat "Farz-ı Ayn'dır " diyen rektör istifa etti

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akit Tv'de yapılan bir programda bir soruya yanıt verirken Erdoğan'ı adeta kutsal varlık ilan etti ve " Erdoğan'a İtaat "Farz-ı Ayn'dır" dedi


AKP çevrelerinde ve Erdoğan'a yakın bürokrasi yönetiminde yüceltme ve kutsallaştırma algısı devam ettiriliyor. Gün geçmiyorki bir kurumun başındaki kişi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutsal bir kişilik olartak lanse eden açıklama yapmasın. Oda Tv'nin Akit Tv'deki bir programa dayandırdığı haberinin konuya ilişkin ayrıntıları şöyle.

ERDOĞAN'A İTAAT ETMEK FARZ

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akit TV'de katıldığı bir programda, "İslami olarak Cumhurbaşkanı'na itaat etmek farzı ayın’dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir haramdır" ifadelerini kullanmıştı. Taşaltın kendisine gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etmek zorunda kaldı. İşte o gelişmeye ilşkin ayrıntılar.

YAZILI AÇIKLAMA

Taşaltın, yaptığı yazılı açıklamada, göreve geldiği 6 Nisan 2015 tarihinden bugüne kadar, büyük bir özveri ve gayretle ülkesine, milletine, Şanlıurfa’ya ve üniversiteye hizmet etmeye çalıştığını belirtti.

Bu süreçte birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldığını ve her zaman milletin menfaatlerini ön planda tutmayı şiar edindiğini vurgulayan Taşaltın, açıklamasında şunları kaydetti:

“Lakin gelinen noktada özel bir televizyon programında yaptığım şahsi konuşmalarım maalesef çarpıtılarak, kamuoyunda Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmak üzere kullanılmaya kalkışılmıştır. Bu nedenle üniversitemi ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmamak için rektörlük görevimden ayrılıyorum. Detaylı açıklamayı daha sonra yapacağım.”

YÖK’TEN AÇIKLAMA

Açıklamada, ‘Akademi camiamızdaki bütün değerli hocalarımızın ve bilhassa karar alma mevkilerinde bulunan sayın idarecilerimizin söz ve fiillerinin ölçülü, makul, ilmi çerçevede ve toplumun hassasiyetlerini gözetir şekilde olmasına azami dikkat göstermelerinin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkmıştır’ denildi.

İzlenme: 1402
Benzer Videolar