Erdoğan'ın Almanya ziyaretinde flaş gelişme

Uzun süredir ilişkilerde gerginlik yaşanan Almanya'ya 28-28 Eylül'de bir ziyaret gerçekleştireceği beklenen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaret öncesi kritik üst düzey mesajlar geliyor.

 

Son görüşmelerini geçtiğimiz Nato zirvesinde yapan Erdoğan ve Merkel daha önce 2015 yılında İstanbulda bir araya gelmiş ve  basın açıklamasını altın varaklı tahtlarda gerçekleştirmeleri çok konuşulmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya devlet ziyareti gerçekleştireceği açıklandı. DW'nin haberine göre,
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya devlet ziyareti düzenleyeceği duyuruldu.

MERKEL İLE GÖRÜŞECEK

Almanya Cumhurbaşkanlığı, Erdoğan'ın ziyaret sırasında Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geleceğini açıkladı.

Erdoğan'ın 28 Eylül'de Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanacağı, ardından da onuruna verilecek akşam yemeğine katılacağı açıklandı. Açıklamada, Erdoğan ve Merkel arasındaki görüşmelerin gündemi konusunda Türk tarafıyla "yakın istişare" içinde olunduğu belirtildi.

DAVET TARTIŞMA YARATTI

Steinmeier, Türkiye'de 24 Haziran'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Erdoğan'ı Almanya'ya davet etmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da ziyaretle ilgili açıklamasında, Erdoğan'ın ziyareti sırasında Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları gibi tartışmalı konuların da ele alınacağını belirtmişti. 

ALMANYA SİYASETİNİ KARIŞTIRAN GELİŞME

Erdoğan'ın ziyareti Alman siyasiler arasında tartışmalara yol açıyor. Yeşiller Partili Cem Özdemir, "Erdoğan'ın demokratik bir ülkeden normal bir devlet başkanı olmadığını ve bu şekilde karşılanmaması gerektiğini" savunmuştu. Almanya Kürt Toplumu derneği de Erdoğan'ın ziyaretini Brandenburg Kapısı'nın önünde protesto edeceğini duyurmuştu.

Almanya'daki tartışmaların ardından Die Welt gazetesi Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili bir kamuoyu araştırması yayımlamıştı. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya gelmesine karşı olduğunu dile getirmişti. 

 

EN BÜYÜK TİCARİ PARTNERİMİZ

Büyük bir ekonomik kriz yaşayan Türkiye'nin en önemli ticaret partneri ve en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin başında gelen Almanya ile uzun süredir gergin olan ilişkilerin düzelmesi konusunda umut olan Erdoğan'ın Almanya'yı züyaretine sayılı günler kala Almanya'dan üst düzey açıklamalar geliyor. 

ALMAN MEDYASININ GÜNDEMİNDE 1. SIRADA ERDOĞAN VAR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlanan Almanya ziyaretinde Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşları ve Afrin'deki askeri faaliyetler gibi konuların da gündemde olacağını belirtti.

Erdoğan ziyareti öncesi Almanya'dan kritik açıklama
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın planlanan Almanya ziyaretinde iki ülke arasındaki tartışmalı konuların masaya yatırılacağını kaydetti.

KRİZ YARATAN KONULAR ÖNCELİKLİ

Maas, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine verdiği mülakatta uzun süredir gündemde olan konuların yeniden masaya yatırılacağını belirterek Türkiye'de hala cezaevlerinde bulunan Alman vatandaşları olduğunu, bu durumu hala anlayamadıklarını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı, Erdoğan ile görüşmesinde "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'in içi ve çevresindekiaskeri faaliyetleri de gündemde olacak" dedi.

İKİLİ EKONOMİK İLİŞKİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme sürecinin devam etmesini istediklerini vurgulayan Maas, üç milyon Türk kökenlinin yaşadığı bir ülke olarak bunun Almanya için çok büyük önem taşıdığını belirtti. Dışişleri Bakanı ilişkilerde normalleşmenin Türkiye'nin de çıkarına olduğunu belirterek, özellikle ikili ekonomik ilişkilerin önemine işaret etti.

İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ GÖRÜŞÜLMELİ

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer de, Cumartesi günü Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte Almanya’nın Erdoğan’ın ziyaretini "açık ve eleştirel" bir diyalog için kullanması gerektiğini belirtti. Kramp-Karrenbauer “İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki sorunları her zaman şeffaf bir şekilde görüşmemiz gerekiyor" diye konuştu.

ZİYARET TARİHİ NETLEŞEMEDİ

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 24 Haziran seçimleri öncesinde Almanya'ya davet etmişti. İkili ilişkilerde güven bunalımının aşılması ve normalleşme sürecinin başlatılması için Türkiye'nin ziyaret isteğini iletmesinin ardından Erdoğan'a resmi davet gönderilmiş, ancak Haziran ayında Türkiye'de erken seçimlere gidilmesi kararının ardından ziyaret planının seçim sonrasına bırakılması kararlaştırılmıştı.erdoğan,almanya,ziyaret,merkel,

İzlenme: 2645
Benzer Videolar