Dünya bu 'Seks Kölesi ' kadınları görüntülerini konuşuyor

2. Dünya Savaşında Japonya ordusunun seks kölesi olarak çalışmaya zorladığı kadınlara ait ilk video ortaya çıktı.

Japon askerinin seks kölesi olarak kullandığı kadınların görüntüleri ortaya çıktı
2. Dünya Savaşı'nda Japonya ordusunun seks kölesi olarak çalışmaya zorladığı kadınlara ait ilk video ortaya çıktı. Güney Koreli uzmanlar görüntülere ABD'ye ait arşivlerde ulaştı.

ABD ARŞİVLERİNDEN ÇIKTI

Savaş sırasında Çin'in Yunnan bölgesinde bulunan ABD ve Çin askerlerince çekilen 18 saniyelik siyah beyaz görüntüyü, Güney Kore'deki Seul Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacılar ABD'deki arşivlerini incelerken buldu.

JAPON İŞGALİNDEN SONRA ÇEKİLDİ

1944 tarihli görüntülerde ayakları çıplak olduğu görülen 7 kadın Çinli bir askerle konuşuyor. Zira görüntülerin bölgedeki Japon işgali sona erdikten hemen sonra çekildiği de açıklandı.

SADECE FOTOĞRAFLAR VE TANIK ANLATIMLARI VARDI

Çoğu Güney Kore'den olan ancak aralarında Çin, Endonezya, Tayvan, Filipinler ve diğer ülkelerden kadınların da olduğu seks köleleri hakkında daha önce sadece tanık anlatımları ve fotoğraflar bulunuyordu.
Güney Koreli aktivistlere göre 2.Dünya Savaşı'nda yaklaşık 200 bin kadın askerler tarafından seks kölesi olarak kullanıldı. Bugün bu kadınlardan çok azı hayatta. 

JAPONYA ÖZÜR DİLEYİP TAZMİNAT ÖDEDİ

Japonya, 2015'te resmi özür dileyip kurbanlar için 8.3 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etse de, seks kölelerinin durumu Japonya ve Güney Kore arasında gerilimli bir konu olmayı sürdürüyor.

Son olarak Güney Kore'nin Busan kentindeki Japonya Büyükelçiliği önüne seks kölelerini anmak için bir heykel yerleştirilmesi üzerine Japonya Güney Kore Büyükelçisi'ni geçici olarak geri çağırmıştı.

 

İzlenme: 6166

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar