Dış basında Atatürk ve 10 Kasım mesajları

Türkiye'de giderek sistemleşen ve kurumsallaşan Atatürk düşmanı odaklarına rağmen yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da Atatürk sevgisinin giderek arttığının belgeleri nefret sahiplerine kapak olacak nitelikte.


Türk ulusuna son yıllarda unutturma gayretleri içerisinde bulunan çevrelere rağmen, ölümünün üzerinden geçen 80 yıl sonrasında bile milletinin kalbinde olduğu bu 10 kasımda da belli oldu. 

YURT İÇİNDE ŞER ODAKLARINA RAĞMEN

Yurt içinde resmen kurumsal hale gelen Atatürk nefretine rağmen yurt dışında bir çok ülkede heykelleri dikilen Atatürk'ün öldüğü gün dünya medyasında yazılanlar ibret belgeleri halinde duruyor. İşte 10 Kasım 1938 günümne ithafen dünya basınında yer alan Atatürk haberlerinin özetleri.

İNGİLTERE / Daily Mail 

Atatürk Türk kadınlarını özgür kıldı

Arap harflerini latin harfleriyle değiştirdiği için ülkedeki tüm erkek ve kadınları yeni alfebeyi öğrenmek üzere yeniden okula gönderdi. Kadınların asırlardır çarşafın arkasında hapsolduğu bir ülkede onları özgürlüklerine kavuşturdu. Atatürk’ün sıkça tekrarladığı hayattaki amacı şuydu: “Halkımın ayakları yere sağlam basıncaya kadar medeniye giden yolda onların elinden tutup öncülük etmek. Bunlar sağlandıktan sonra kendi kendilerini seçip yönetebilirler. Ancak o zaman yaptığım iş tamamlanmış olur.” 

İNGİLTERE / Daily Sketch 

Muhteşem ulus yapan adam

Yılmaz kişiliği onu fatih ve yaratıcı haline getirdi. Padişahlığı kaldırdı, kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı yaptırdı, sanayileşme atılımlarına başladı, din ile devleti ayırdı ve Avrupa’nın kısa zamanda hayret duygusuna dönüşen kahkahalarının ardından, feshi kaldırdı ve bütün bunların içinde en cesur hamle olarak da kadınları, yüzyıllardır süren baskıcı geleneklerden kurtararak özgürlüklerinin kazanmalarını sağladı. Seçme ve seçilme haklarını verdi. 

ABD / The New York Times 

Devleşen bir devlet yarattı

Oniki yıllık yenileşme çalışma içerisinde, kadınlar haremden ve peçenin arkasından çıkarak milletvekilliğine kadar yükseldiler. 1935 yılında meclise onyedi kadın milletvekili girdi. Cumhurbaşkanı Atatürk daha da ileri giderek kadınların orduda görev yapabilmesine olanak verdi. Atatürk neredeyse öldüğü güne kadar Türk düşüncesinin eski kafalı yöntemlerini yıkmak için çabaladı. Alman biyagrafi yazarı Emil Ludwig onu bir keresinde “Bir adam ki hayak gücü bakımından yanında Napolyon bile yaya kalır” diye tanımlamıştı. 

ABD / The Washington Post 

Türkiye’yi çağdaşlaştırdı 

Gözleri bir devletin yükselişini gördü/ Ölümüyle ardından birleşmiş bir ülke bıraktı/ Çağdaş Türkiye artık bir Batı ülkesidir - Hedley Donovan 

YUNANİSTAN / Elefteron Vima 

Modern Türkiye’nin kurucusu

atatürk 1880’de Selanik’te dünyaya gözlerini açtı. Bu şehrin atmosferinde Mustafa Kemal, özgür düşünceler geliştirdi. Bu şehirden mücadeleye başlayarak Türkiye’nin kaderinde, yeni bir sayfa açacak yeni bir dönem başlattı.

 

İzlenme: 1447

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar