Çipli kimlikte büyük skandal

Adına sahte çipli kimlik çıkartarak Bilecikli Hayrullah Y. nin banka hesaplarını ele geçirerek tüm paralarını alan 35 kişilik çetenin yöntemi çipli kimlik kartını hala almamış milyonlarca kişinin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı

Adlarına sahte çipli kimlik alıp banka hesaplarını boşaltan 35 kişilik çete ortaya çıakrıldı ve 22 kişi tutuklandı. Ancak çetenin gerçekleştirdiği akıllara dugunluk veren yöntem çok sonra ortaya çıktı. Sahtekarlık yöntemi milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Çünkü sahte çipli kimlik kartı çıkartan kişiler inanılmaz bir yetkiye sahip oluyor ve kimliğini çıkardıkları kişinin herşleyini ele geçirebiliyorlar. İşte ayrıntılar

BANKA HESAPLARININ TAMAMINA EL KOYMUŞLAR

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bilgilerini ele geçirdikleri banka müşterilerinin hesaplarını sahte kimliklerle boşaltan 35 kişilik bir çeteyi çökertmiş ve 22 çete üyesi tutuklanmıştı.

ÇİPLİ KİMLİĞİ NASIL ALDI

Çete liderinin, Bilecik'te sahte belgelerle Hayrullah Y. adına çipli kimlik aldığı belirlendi. 1 milyon TL'yi aşan vurgun yapan çeteye bilgileri sızdıran bankacılar Hilal B. ile Eray A. da cezaevine konuldu. Savcılık çipli sahte kimliğe incelenmek üzere el koydu.

ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

Çipli kimlik çıkarılırken nüfus müdürlükleri kişinin parmak ve avuç içi izini alıyor. Operasyon, yeni kimliklere yönelik bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı. Firari çete lideri Osman Ö.'nün sahte belgelerle başkası adına 'çipli kimlik' aldığı belirlendi. 

AVUÇ İZİ ALINMADI MI ?

Adına kendisinden önce sahte çipli kimlik alınan kişilerin kimlik başvurularında parmak izlerini verdiklerinde durumu fark edebilecekleri ifade ediliyor. Sabah'ta yer alan habere göre, Bilecik'te yaşayan ve kimliğini yenilemeyen Hayrullah Y. adına sahte belgeler ve parmak izi veren çete lideri, bu yolla çipli kimlik çıkardı. Bilecik'te gözaltına alınan Osman Ö.'nün üzerinde sahte kimlik de bulundu. 

ALMAYANLAR BİR AN ÖNCE ALSINLAR

Çipli kimlikler için parmak ve avuç içi izi alan nüfus müdürlüklerinin eski kayıtlar olmadığı için karşılaştırma yapamadığı, yeni kimliklerini almayan kişilerin kimlik başvurularını hızlandırmaları gerektiği bildirildi.

İzlenme: 2764
Benzer Videolar