CHP'den korkutan Şarbon açıklaması

Veteriner odasının yaptığı açıklamaya göre gerekli muayeneleri yapılmadan ithal edilen 6.6 Milyon hayvanın bulunduğu Türkiye'de yayılan şarbon vakıalarına ilişkin CHP'den korkutan bir açıklama yapıldı.

İlk şarbon vakası 28 Ağustos tarihinde görüntülerini izlediğiniz Dha haberine göre Gölbaşından gelmişti. Giderek yurt geneline yayılan Şarbon vakaları, geçtiğimiz gün hastanelere başvuran  çok sayıda vatandaşın olmasıyla zirve yaptı.

Sağlık bakanı Pakdemirli'nin açıklama yapmasına rağmen Sosyal medyada başlayan uyarılar CHP'nin yaptığı açıklama ile korkutucu bir boyuta ulaştı. Hastanelere çok sayıda vatandaşın şarbon paniği ile müracaat ettiği bilgileri geliyor.

CHP'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Ali Şeker, şarbonun insan ölümlerine yol açabilecek bir hastalık olduğunu belirterek, bu nedenle herkesin üzerine düşeni yapmak durumunda olduğunu kaydetti. Şeker, "Ankara'da 100’e yakın ölen hayvan var" dedi.

İTHAL ETLER KONTROL EDİLMEDİ Mİ?

CHP İstanbul İl Başkanlığınca, il binasında şarbon vakalarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Ali Şeker, et ithal edilmesiyle hastalığın Türkiye'ye yayıldığını belirtti.

SALGIN HALİNE GELEBİLİR

Şeker, " Şarbon hastalığı Türkiye'de eğer kontrol altına alınmazsa salgın haline gelebilir, daha da yayılabilir. Şarbon maalesef insan ölümlerine dahi yol açabilecek bir hastalık. Bunun için herkes üzerine düşeni yapmak durumunda." değerlendirmesini yaptı.

ANKARA'DA ÇOK SAYIDA HAYVAN ÖLDÜ

Ali Şeker, şarbonun Kurban Bayramı sonrasında birçok ilde görüldüğünü aktararak, Ankara'da şarbon hastalığından ölen 100'e yakın hayvan olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu,  TTB Yön. Kur. Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu

GEREKLİ KONTROLLER YAPILMAZSA

Şeker, gerekli kontrollerin yapılmaması durumunda deri şarbonunun dahi ölümcül olabileceğini dile getirerek, halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından gerekli kontrollerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

6.6 MİLYON İTHAL HAYVAN

Şarbonlu bölgede hayvan ticareti!
 "6,6 milyon baş hayvan ithal edildi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal da 2010'dan bugüne kadar toplam 6,6 milyon baş hayvan ithal edildiğini ifade ederek, hazır et olarak da 273 bin ton et alındığını söyledi.

Sarıbal, şarbonun toprakta ve otta var olabilen bir bakteri olduğunu aktararak, "Sadece elbette ithalat üzerinden söylemeyeceğiz ama birçok hastalığın denetimsiz ve kontrolsüz olarak ithal hayvanlar üzerinden toplum sağlığını tehdit ettiğini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

TABİP ODASINDAN KORKUTAN BİLGİLER

Basın toplantısında İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da hastalığa ilişkin bilgi verdi.

Toplantıya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile partililer de katıldı.

İzlenme: 1809
Benzer Videolar