Beklenen Kasırgada flaş gelişme

İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye'nin ege ve Batı Marmara kıyılarında etkili olacağı beklenen kasırga ile ilgili yeni bir senaryo ortaya çıktı.


Bir kaç gündür Türkiye'nin 1. gündem maddesi haline gelen ve başta Ege Bölgesi olmak üzere bir çok kıyı kentinde büyük heyecan yaratan kasırga söylentilerinde flaş bir gelişme yaşanıyor. Cumhuriyet'in haberine göre, başta söylenen İzmir merkezli risk bölgesi yeni gelişmelere göre Marmara'nın batısına doğru yön değiştiriyor. 

İZMİR HEDEFTEN ÇIKIYOR MU

Hava sistemi Ege Denizi üzerinde kuzeye doğru yol alarak İzmir'de beklenenden daha az etki gösterebilir, ancak bu durumda Çanakkale ve Edirne'de risk oranı bir miktar daha artmış olarak görülüyor. İşte Yunanistan üzerinden Ege'ye ve Marmara'nın batısına ulaşacak olan 'kasırga'ya dair dair son gelişmeler.

VATANDAŞLAR BÜYÜK ENDİŞE VE MERAK İÇERİSİNDELER

Hava sistemine dair son dakika haberleri, hazırlıksız yakalanmak istemeyen yurttaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Türkiye’ye Yunanistan’ın güneyindeki Mora ve Girit arasındaki bölgeden yaklaşan kasırgaya dair son tahminlerde kuzeye doğru bazı rota sapmaları görülüyor.

İŞTE SON SENARYO

Bu konuda tahmin sistemlerinin son senaryolarına göre kasırganın Mora’dan geçerek etkisini kısmen kaybedip Ege Denizi’nde kuzeye doğru ilerlemesi bekleniyor. Yeni senaryoya göre hava sisteminin Çanakkale, Edirne dolaylarında etkili olabileceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar değişken bir rota izleyen hava sistemi için son gelişmeler yakından takip edilerek önlemlerin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

YAĞIŞ DAHA BÜYÜK TEHLİKE

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göreyse Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın ülkenin batı kesimlerini etkilemesi tahmin ediliyor. Yapılan son değerlendirmelere göre, bu sistemle birlikte İstanbul'a pazar günü Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak metrekareye 50 ila 100 kilogram sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış düşmesi bekleniyor. 

İŞTE ETKİLECEK İLLER LİSTESİ

Ege'nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara'nın batısında ( Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli), Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50 ile 100 kilogram/m2) yağış beklendiği belirtildi.

İzlenme: 1545
Benzer Videolar