BBC'den zehir zemberek ' Erdoğan Ekonomisi ' yazısı

BBC Erdoğan'ın İngiltere'de canlı mülakat verdiği Bloomber'e dayandırdığı haberinde Türk ekonomisini Afrika ülkesi Senegal'den bile kötü durumda olduğunu ve bunun Erdoğan'ın suçu olduğunu yazdı.


Alınan erken seçim kararının ekonomik krize bağlanması sonrası Dolar'ın önlenemez yükselişi karşısında piyasalarda büyük panik başlamıştı. Merkezi yönetimin borç stokunun 911 Milyar'a çıkması ise dış basında Türkiye iflasa sürükleniyor haberlerine yol açmıştı. Öte yandan Erdoğan'ın İngilterede mülakat verdiği ünlü ekonomi dergisi Bloomberg, Türk Tahvillerinin artık Afrika ülkesi Senagel'den bile daha kötü pozisyonda olduğunu yazdı. 

BU HABERİ BBC BİLE YAPTI

BBC Türkçe’ye göre Bloomberg'de yayınlanan "Türkiye'nin tahvillerinin değeri Senegal'in altına inerken, Erdoğan kredi notunu tehlikeye atıyor" başlıklı haberde, Türk varlıklarına gelen satışlar analiz edildi. 

Haberde, Türk tahvillerinin faizlerinin Senegal borçlanma senetlerinin üzerine çıktığına dikkat çekildi: 

SENAGEL'DEN FAZLA FAİZ ÖDÜYOR

"Türkiye tahvillerine Senegal'den daha yüksek faiz ödüyor. Üstelik kredi notu daha yüksek olmasına ve ekonomisi de 60 kat daha büyük olmasına rağmen… 

"Peki ama neden? Analistlere göre, bunun ana nedeni Erdoğan'ın ekonomiye yaklaşımı." 

ENFLASYONU FAİZLERE BAĞLAMASI YÜZÜNDEN

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta içerisinde Bloomberg'e verdiği mülakatta enflasyonun yüksek kalmasının nedenini faizlerin yüksekliğe bağlamasının ardından Türk tahvillerine gelen satışların da hızlandığı belirtildi. 

Erdoğan aynı mülakatta ayrıca, 24 Haziran seçimlerinin ardından para politikasında daha fazla söz sahibi olacağını da ifade etmişti. 

TABUTA SON ÇİVİYİ ÇAKTI

Bloomberg'e konuşan Londra merkezli AllianceBernstein'in kredi analisti Okan Akın, "Cumhurbaşkanının Merkez Bankası ile ilgili sözleri, tabuta son çiviyi de çaktı… Şu anda piyasa, Türkiye'nin kredi notunu B- olarak fiyatlıyor. Türk tahvilleri, bir süredir zaten ülkenin kredi notunun iki kademe altında seyrediyor ancak Türk varlıkları özellikle son birkaç haftadır diğer gelişmekte olan piyasalardan negatif bir şekilde ayrışıyor" dedi. 

Türkiye'nin kredi notu Fitch nezdinde BB+ düzeyinde bulunuyor. Diğer derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody's'in değerlendirmelerinde ise Senegal'in bir kademe üstünde bulunuyor.

İzlenme: 2763
Benzer Videolar