Batman'ın İl Kadın Muhtarı 27 Yaşında

Batman'ın İl Kadın Muhtarı 27 Yaşında

Batman merkeze bağlı Diktepe köyünde kadın muhtar adayı 27 yaşındaki bir çocuk annesi Emine Doksal,, "Çok mutluyum, beni destekleyen tüm gönül dostlarıma ve milletime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

A+A-

Batman merkeze bağlı Diktepe köyünde kadın muhtar adayı Emine Doksal, yerel seçimlerde 470 seçmenin 303'ünün oyunu alarak muhtar oldu. Batman'da ilk defa bir köyün muhtarı kadın olurken, azaların tamamını da kadınlar oluşturuyor.

NE DEDİ

Diktepe köyü muhtarı seçilen Emine Doksal, bölgede ve köyde kadın erkek fırsat eşitliği olduğunu göstermek adına aday olduğunu söyledi. Kendisine destek olan köy halkına teşekkür eden 27 yaşındaki bir çocuk annesi Doksal, "Çok mutluyum, beni destekleyen tüm gönül dostlarıma ve milletime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu fikir çok önceden de vardı aklımda, hep hayalimdi. Bu hayalimi bir gün gerçekleştireceğime sonsuza kadar inandım. Çok şükür kısmet oldu. İnşallah bu hayalimi sürdüreceğime inanıyorum. Kendime güveniyorum. Bu fikrimi ailemle görüştüğümde biraz zor olacağını düşündüler ama ben hiçbir zaman vazgeçmedim. Hep kararımın arkasında durdum. Bu kararımı kanaat önderimiz şeyh Selman Bağdu'ya sundum. Kendisi de sağ olsun kararıma saygı duydu ve arkamda olacağını söyledi. Maddi manevi her şekilde destek olacağını söyledi. Kendisine minnettarım" dedi.

"KÖYÜMÜZE GÜZELLİKLER, İYİLİKLER YAPACAĞIZ"

Köye yapacakları güzelliklerin ve iyiliklerin bulunduğunu kaydeden Doksal, şöyle devam etti:

"Bizim bazı plan ve projelerimiz var. Projelerimizin başında taziye evi yapmaya çalışacağız. İkincisi de sağlık ocağı yapacağız. Bazen çocuklarımız gece saat 01.00-02.00 gibi ateşleniyor. İki dakikalık bir şeyle çocuk havale geçiriyor, Allah korusun. Sağlık ocağı da bizim için önemlidir. Onu da yapma gibi bir hayalimiz var. Çocuklarımıza oyun parkları da bizim için çok önemlidir ve bizim su sorunlarımız var. Bin dönüm arazimiz susuz. Ayrıca köy halkının da kendi imkanlarıyla kazdıkları kuyulardan kendi evlerine çektikleri sudan şikayetçidir. Suyumuz çok kireçli olduğu için çocuklarımız hastalanıyorlar, yaşlılarımız hastalanıyor. Birçok kişinin de şikayeti var. Onu da inşallah halledeceğimize inanıyorum. Bayanlarımız caddeye çıkıyorlar küçük çocuklarıyla, karda kışta caddede bekliyorlar. Bunu da istiyoruz inşallah. Bir belediye arabası, şehir içi arabasının köye gelmesini istiyoruz. Allah'ın izniyle benim ihtiyar heyeti bayan arkadaşlarımla el ele, kol kola vererek her şeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum" diye konuştu.

KAMERALARA KONUŞTU

"ÖNEMLİ OLAN BİR ŞEYLERİ BAŞARMAK"

Köy azalarından Şahide Doksal ise, kadın eşitliğinin ülkede önemli bir sorun olduğunu söyledi. Şahide Doksal, şöyle konuştu:

"Siz de biliyorsunuz ki maalesef biz kadınlar şiddete maruz kalıyoruz, tacize uğruyoruz. Ama maalesef ki hakkımız göz ardı ediliyor. Geçen gün gördünüz, sesini duyurmayan bir kardeşimiz maalesef tacize uğradı. Sesini duyuramadığı için maalesef ki mahkeme o insanları serbest bıraktı. Bu genellikle kadınların ne kadar ezildiğini gösteriyor. Biz sadece bunu istiyoruz sevgili halkımızdan ve gerçekten bize destek olan bütün erkeklerden gereken her yerde bize yardımcı olmalarını ve bu kadın birliğinin başarıları için bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Gerçekten siz de biliyorsunuz ki kadınlar eziliyor. Sadece biz bayan kardeşlerimizden ve erkek kardeşlerimizden bunu istiyoruz. Bize yardımcı olun. Gereken yerlerde önümüzü açın ki başka yerlerde de başka bayan kardeşlerimiz seslerini duyursunlar. Köy ya da başka hiçbir yer fark etmiyor, önemli olan bir şeyleri başarmak. İnşallah bütün bayan kardeşlerimiz de bizim sesimizi duyurduğumuz gibi onlar da sesini duyurur. Bizim gibi bir şeyler başarmak için ellerinden geleni yaparlar."

(Hüseyin Sakar - Osman Arslan/İHA)

DESTEK VEREN ŞEYH SELMAN BAĞDU KİMDİR

Bölgede büyük sevgi ve takdirin sahibi olan Şeyh Selman Bağdu'nun destek verdiği 27 Yaşındaki kadın adayın muhtar seçilmesine şaşırmayın. Çünkü Bölgenin çok önemli kanaat önderlerinden biri olan Şeyh Selman Bağdu çol ilginç bir insan. Bölgese şaşırtan çok sayıda alışılmamış etkinliğe imza atan çok saygı duyulan bir kişi. Kendisi ile ilgili Çağdaş adlı yerel sitede Arif Aslan İmzası ile yazılanları aktarmakla yetineceğiz. Yazı 6 Mayıs 2018 tarihli.

**** 

Beşiri Kira Dağı eteğindeki Örmegöze (Kanirawa) köyünde her yılın Mayıs ayında gelenekselleştirilen Şeyh Halid'i anma ve Aş dökme etkinliği, bu yıl da on binleri bir arada topladı. Şeyh Selman Bağdu ve amcası İsmail Bağdu, yıllardır örnek bir organizasyona imza atıyorlar.

Zilan türbesinin ‘hoşgörü’ ortamına dönüşmesinde Selman Bağdu ve amcasının büyük emeği var. Türkiye'nin dört bir yanından her yılın Mayıs ayında Batman'a gelen konuklar, kardeşlik sofrasında bir araya geliyor. İlahilerle türbede gelenek ve görenekleri yıllardır sürdürüyor.

35-40 Yıldır Zilan türbesine gelen konuklardan Samsunlu Mahmut Şen, Balıkesirli Ahmet Rasim, Tekirdağ Keşanlı Dilek Kader Ürper ve Tekirdağlı Nilgün Saytek’le konuşuyoruz. Hepsinin ortak mesajı; “Buraya geldiğimizde sevgi ve hoşgörüyle karşılaşıyoruz. Buradaki duyguları anlatmak imkansız.”

Yer sofrasında dün bir araya gelip memleketlerin yolunu tutan konuklar, Batman’daki türbe ziyaretinden öyle olumlu izlenimlerle ayrılıyorlar ki, Şeyh Selman Bağdu ve amcası İsmail Bağdu’nun hakkını da vermek gerekiyor.

YEŞİL TÜRBE...

Zilan türbesinin içi tamamen yeşil bir görüntüyle kaplı. Merhum Şeyh Süleyman Bağdu, türbeye büyük hizmet veren önemli bir simaydı.

Ondan sonra bayrağı devralan oğlu Şeyh Selman Bağdu da babası kadar hizmet veriyor o türbeye.

Bu yıl ki etkinliklerde ağaç dikme töreni ise bambaşkaydı… Takdir etmemek elde değil.

17 Dönümlük araziyi bağışlayan iş adamı Abdurrahman Aydiş'e teşekkür eden şeyh Selman Bağdu, hafta sonu ziyaretçilerle birlikte tam 8 Bin adet çam fidesini toprakla buluşturdu.

Bağdu, ziyaretçilere sesleniyordu: “Bir kaç yıl sonra bu alan yemyeşil bir manzaraya kavuşacak. Bir hafta gibi kısa bir sürede etrafına ihata duvarı çektiğimiz bu alan türbeye ayrı bir güzellik katacak. Desteklerini esirgemeyen Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz…”

Geleneksel bir anma etkinliği geride kalırken, bu yıl rekor düzeyde ziyaretçinin geldiği Zilan türbesi kim ne derse desin hoşgörü ve kardeşliğin pekiştiği önemli bir adrestir.

 

 

KİLİS'TE EN YAŞLI MUHTAR

KİLİS'TE EN YAŞLI MUHTAR

Kilis'te 2019 belediye ve muhtar seçimlerinde en yaşlı muhtar adayı 93 yaşında ve 40 yıldır muhtarlık yapıyor Ölünceye kadar muhtarlık yapmayı düşündüğünü söylüyor.Devletten okulun yenilenmesi ve yolların yapılmasını istiyor

Komünist Başkan Maçoğlu Göreve Böyle Başladı Videosu

Komünist Başkan Maçoğlu Göreve Böyle Başladı Videosu

Sosyal Medyada binlerce kez paylaşılan ve "Başkan Dediğin Böyle Olur " yorumuyla servis edilen Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun görüntüleri büyük ilgi gördü

İlgili Haberler