Atatürk'ün arazisinde ABD inşaatı yükseliyor

Türk ekonomisine savaş açarak Doların 7 TL'ye kadar çıkmasına neden olan ABD, yaptırımlarını sürdüreceğine dair tehdit üzerine tehditlerine devam ederken bir yandan da Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine elçilik inşaatı adı altında devasa bir üs kuruyo

Türkiye'nin aylardır yaşadığı Dolar krizi yüzünden borçlarının katlanarak artmasına, enflasyonun yükselmesine ve sonuçta ekonominin gidirek çöküşüne neden olan ABD'ye Atatürk'ün arazinin hülle yolu ile satılması sonucunu görüntülerde izliyorsunuz.

24 SAAT İNŞAAT

Çukurambar semtindeki inşaatta 24 saat çalışma yapılıyor. Söz konusu parsel, Gazi Üniversitesi tarafından 2014'te Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredilmişti. 


TOKİ YERİNE İNŞAAT ŞİRKETİ ÖDEYİNCE

Ancak bu devir için Gazi Üniversitesi'ne verilmesi gereken parayı, bir inşaat şirketi ödedi. TOKİ ise arsayı ABD misyonuna büyükelçilik binası yapılması için 11 Nisan 2014'te 88 milyon dolara sattı. 

3 yıl sonra da arazide inşaat başladı.
Sözcü, 14 Ağustos 2017'de 'Atatürk'ün toprağı ABD toprağı oldu' manşetiyle AOÇ'deki araziye büyükelçilik binası yapıldığını duyurmuştu. 

HÜLLE YOLUYLA SATILDI

Atatürk Orman Çiftliği arazisinin ‘hülle' yoluyla ABD'ye satıldığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile diğer sivil toplum kuruluşları arazi için eylem yapmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.

RUHSATI İPTAL EDİN

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ABD ile yaşanan gerilimin ardından hükümete çağrıda bulunarak, "ABD'ye yaptırım uygulayacaksanız, Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yükselen elçilik binasının ruhsatını iptal edin, inşaatı durdurun" dedi.

İzlenme: 2707

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Benzer Videolar