Kaybolan Arap gazeteci için korkunç gelişme

İstanbul'da ki Suudi Arabistan Konsolosluğunda işlemleri için randevu alarak girdikten sonra dışarı çıkmadığı ileri sürülen ABD vatandaşı ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldükten sonra parçalara ayrılıp bavullarla kaçırıldığını söyledi.

Suudi Krallığına karşı muhalif yazıları ile tanınan ve ABD'de yaşayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 4 Gün önce girdiği Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğundan çıkamaması üzerine korkunç iddialar ortaya atılmaya başlandı. 

ÖLDÜRÜLDÜ SÖYLENTİLERİ

İddialar arasında, konsolosluğa evlenme evrakları için girdiği öğrenilen Cemal Kaşıkçı'nın aynı gün 2 uçakla Arabistan'dan gelen 15 kişi tarafından sorgulandığı ve öldürüldüğü de var. İddiaların en çok tepki çekeni ise bu emrin Suudi Arabistan veliahtprensi Selmasn tarafından verildiği geliyor.

TÜRK ARAP MEDYA DERNEĞİ BAŞKANINDAN KORKUNÇ AÇIKLAMA

Öte yandan Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kaybolan Suudi gazeteci Kışlakçı’nın vahşice öldürülerek götürüldüğünden emin olduklarını söyledi.

Kışlakçı, "Buraya gelen 15 kişi ilk saatlerden itibaren direk Cemal Bey'i bayıltıp, parçalara bölüp, herkes bir parçasını alıp köpekler gibi gidiyorlar." ifadelerini kullandı.

AMERİKA'DAN SERT TEPKİLER

Reuters'ın haberine dayanarak Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesi iddiasını değerlendiren Washington Post Gazetesi Editörü Direktörü Fred Hiatt, "Cemal'in öldürüldüğü haberleri doğru ise bu korkunç ve akıl sır ermez bir fiildir." ifadesini kullandı.

CESUR BİR GAZETECİYDİ

Kaşıkçının cesur bir gazeteci olduğunu belirten Hiatt, "Halen öyle olduğunu umut ediyoruz. Ülkesinin aşkıyla, insan onuru ve özgürlüğüne olan derin inancıyla yazıyor. Ülkesinde, Ortadoğu'da ve dünyada ona saygı duyuluyordu. Onun yazılarını yayınlamakta büyük gurur duyuyorduk." değerlendirmesinde bulundu.

'İLİŞKİLERİMİZ KOPMALIDIR '

Öte yandan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Connecticut Eyaleti Senatörü Demokrat Chris Murphy, sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

Murphy, "Suudların ABD'de yaşayan birini hileyle konsolosluklarına çekip orada öldürdüğü doğru ise Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz temel bir kopma ile sonuçlanmalıdır." paylaşımında bulundu.

Daha önce de paylaşımda bulunan Murphy, "Suudi Arabistan, Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'ya ne olduğuna dair derhal açıklama yapmalıdır." ifadesini kullanmıştı.

TÜRK EMNİYETİNDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, evlilik işlemleri için 2 Ekim Salı saat 13.12'de Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Ahmid H. Khashoggi) Başkonsolosluktan çıkmadığı tespit edildi.


Ayrıca bir kısmı Suudi yetkili olan 15 Suudi vatandaşının, 2 uçakla İstanbul'a gelip aynı saatlerde Başkonsoloslukta bulundukları ve daha sonra ayrılarak geldikleri ülkelere döndükleri belirlendi.

NİŞANLISI EMNİYETE BAŞVURDU

Emniyet yetkilileri soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla bu çerçevede yürütüyor.

Kaşıkçı'nın Başkonsolosluğa girdiği saatle, nişanlısının kendisinden haber alamadığını bildirdiği süre zarfında Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna yapılan tüm giriş çıkışlar da emniyet tarafından inceleniyor.

İzlenme: 1840
Benzer Videolar