Antalyalı atış eğitmeni kadın polisi ünlü yapan görüntüler

Antalyalı atış eğitmeni başpolis Nisa Aydın her türlü silahı ustalıkla kullanması ve binlerce meslektaşına verdiği eğitim ile büyük ilgi görüyor

Antalyalı Başpolis Nisa Aydın, hemcinsleri ile erkek meslektaşlarına silah eğitimi veriyor. Poligonda beylik tabancası ve uzun namlulu silahlarla Aydın'ın eğitiminden geçen kadın polislerin gösterdikleri başarı ise dikkat çekiyor. Başarısı medyanın dikkatinden kaçmayınca Türkiye çapında ünlü olan Başpolis Nisa Aydın'ın eğitim sırasında çekilen görüntüleri büyük ilgi gördü.

BİNLERCE POLİSE EĞİTİM VERİYOR

Antalya Emniyet Müdürlüğünde görevli Başpolis Memuru Nisa Aydın (40), İl Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonu'nda meslektaşlarına ileri seviye atış eğitimleri veriyor. Yılda üç kez verilen eğitimlere teşkilata bağlı aktif olan binlerce kadın ve erkek polis 3 ay aralıklarla katılıyor. Daha önce atış şampiyonalarında ödülleri bulunan Aydın, 19 yılın verdiği tecrübesini eğittiği polis memurlarına aktarıyor. Meslektaşlarının ünlü Amerikalı aktris Angelina Jolie'nin canlandırdığı Tomb Raider filmindeki "Lara Croft" olarak andığı Aydın'ın beylik tabancası ve uzun namlulu silahlarla eğitiminden geçen kadın polislerin gösterdikleri başarıysa dikkat çekiyor.

TEMEL EĞİTİM VE TEKNİK BİLGİLER

Sabahın erken saatlerinde gruplar halinde İl Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonu'na gelen polislere ilk olarak temel eğitim ve teknik bilgiler veriliyor. Ardından "kuru eğitim" olarak tanımlanan silah tanıtımı, eğitimde yapılacakların ön bilgisi ve atış eğitiminin ön provası yapıyor. Son olarak aktif silah eğitimine geçilmeden önce güvenlik ön planda tutuluyor. Aydın'ın gözetiminde çelik yeleklerini giyen polis memurları, kullanacakları silahlardaki son kontrolleri gerçekleştirdikten sonra nefes kesen eğitime başlıyor.

YERİ GELDİĞİNDE YASALARA UYGUN OLARAK

Verilen eğitimlerle ilgili bilgiler paylaşan Nisa Aydın, polisin tehlikeyle karşı karşıya kaldığında karşı tarafa nasıl müdahale edeceği yönünde profesyonel bir eğitim aldığını aktardı. Aydın, "Tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları zaman ilk önce karşı tarafa nasıl müdahale edecek, güvenli şekilde tehlikeyi nasıl bertaraf etmesi gerekiyor ve silahını yeri geldiği zaman kanunların verdiği yetki çerçevesinde nasıl kullanabileceğini öğretiyoruz" dedi.

TÜRK KADINI ASKER VEYA POLİS OLUNCA DAHA GÜÇLÜ

Eğitimlerde kadın ve erkek memurların ayrım gözetmeksizin aynı eğitimi aldığını ifade eden Aydın, "Türk kadını güçlüdür. Bu polis olunca, asker olunca daha güçlü oluyor. Hepsinden çok olumlu olarak tepkiler alıyoruz. Hatta, "Ben seni polis okulundan izledim, siz benim hep idolümdünüz. Şimdi burada bana eğitim veriyorsunuz" diyenler oluyor. Onlara örnek olmaya çalışıyorum" diye konuştu.

SİLAHIMIZ BEDENİMİZİN BİR PARÇASI

Emniyet teşkilatı olarak güçlü devlet, güçlü teşkilatın prensipleri olduğunu vurgulayan Aydın, "Bizi ilk gördüklerinde ne isek, son gördüklerinde de oyuz. Ben bu bayrağı teslim edeceksem, arkamdan yetişen arkadaşlara teslim edeceğim. Günümüz coğrafyasında Türk polisi en güçlü polis olmak zorunda. Atikliğimizi, çevikliğimizi ve görev bilincimizi buna yansıtmak zorundayız. Silahımız bedenimizin bir uzvu ve sürekli şekilde tekrar etmezsek bunun kaybedileceğini biliyoruz. O yüzden bu eğitimler sonrası hiçbir şekilde o reaksiyonu kaybetmiyoruz" dedi.

İzlenme: 1467

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar