Antalya' ya uzmanlardan korkutan Tsunami uyarısı

Son günlerde Akdeniz ve Ege'de çok sık yaşanan depremlerin ardından meydana gelen küçük tsunamiler, uzmanların dikkatini Antalya ve çevresinde tarihte meydana gelmiş büyük tsunamilere çekti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, Antalya’da yaşanabilecek büyük bir depremde Bodrum’daki tsunamiden daha büyüğünün yaşanabileceğini söyledi. Bu konuda  Antalya çevresinde tarihte büyük yıkımlara neden olan tsunamilere dikkat çeken ODTÜ Öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner'de uyarılarda bulunmuştu.

ANTALYA İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE

Antalya için en büyük tehlikenin Kıbrıs ile İskendurun’daki Doğu Anadolu fay hattı olduğuna dikkat çeken Keleş, Antalya merkezdeki düşük kotlu bölgelerin tehlikede olduğunu söyledi.Gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş, geçtiğimiz hafta Muğla açıklarında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem ve yol açtığı tsunamiyle ilgili görüşlerini paylaştı. 

BODRUMDAN DAHA BÜYÜK ETKİSİ OLABİLİR

Keleş, Antalya’nın yaşayacağı büyük bir depremde ise meydana gelecek tsunaminin Bodrum’dakinden daha büyük olabileceğini söyledi."Afrika plakası Türkiye’yi itiyor"Dünyanın ve kıtaların sürekli hareket halinde olduğuna dikkat çeken Keleş, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu fay kuşağının da sürekli hareket halinde olduğunu söyledi. 

ALİ KELEŞ

antalya-icin-korkutan-tsunami-uyarisi_093c0ee.jpg

SÜREKLİ DEPREMLER YAŞAYACAĞIZ

"Bu hareketlilik oldukça sürekli deprem yaşayacağız" diyen Keleş, "Afrika plakası Türkiye’yi itiyor, Türkiye Batı’ya Ege Denizi’nden sonra da güneye doğru kaçmaya çalışıyor. Afrika plakası Türkiye’nin altına doğru dalıyor ve oluşan itmeden dolayı Türkiye’nin senede 1,5 santim kuzeye doğru gidiyor. Bu itme neticesinde Karlıova’nın kuzeyinde kalan kısım senede 0,8 santim küçülüyor. Buna karşılık doğu Anadolu fayı ve kuzey Anadolu fayının güneyinde kalan kısım Ege Denizi’ne doğru kaçıyor. 

ANTALYA'NIN EN TEHLİKELİ BÖLGELERİ

Biz Anadolu plakası olarak senede 2 santim Ege Denizi’ne doğru gidiyoruz. Ege Denizi’nde de açılmalar başlıyor ve güneye doğru kayma başlıyor" dedi."En tehlikeli bölge Antalya’nın batısı"Antalya için en büyük tehlikenin Kıbrıs ile İskendurun’daki doğu Anadolu fayının olduğuna dikkat çeken Keleş, "En tehlikeli bölgemiz batı bölgesi. Özellikle Antalya bölgesinde sismik boşluklar oluşuyor ve 30 yılda bir deprem oluyor. Bunun doğrultusunda Gökova sallandı. 

ANTALYA GEÇMİŞİNDE 10 ŞİDDETİNDE DEPREMLER VAR

tsunami.jpg

Antalya’nın geçmişte 10 şiddetinde depremler yaşandı. Özellikle Kekova bölgesindeki Batıkşehir’deki yerleşim yerleri suyun altına geçmiş. Dolayısıyla bu tehlikeleri özellikle batı ilçelerimizin her zaman yaşama riski vardır" diye konuştu.

KONYAALTI, LARA,MANVGAT SERİK, ALANYA UYARISI

"Bodrum’dan daha tehlikeli olabilir"Keleş Antalya’da meydana gelecek büyük bir depremde Bodrum’da oluşan mini tsunamiden daha büyük bir tsunami olabileceğine işaret ederek, "Sonuçta açık deniz. Belki daha tehlikeli bir tsunami gerçekleşebilir. Boğaçay, Lara, Kemer, Serik, Alanya, Manavgat, Düşük kotlu bölgelerde tehlike arz edebilecek bir durum olabilir. Tabi bu depremin büyüklüğüne bağlı" ifadelerini kaydetti.

ODTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ'DE UYARMIŞTI

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, 2014 yılında Batı Akdeniz kıyılarında geçmişte yaşanan tsunaminin izlerine ulaştıklarını açıklamıştı. O tarihlerde gazetelere yansıyan haberde şöyle yazılmıştı.

TSUNAMİ KONFERANSINDA KONUŞTU

Yalçıner, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bilim etkinlikleri kapsamında mühendislik fakültesi tarafından düzenlenen Tarihten Günümüze Okyanuslardan Akdeniz'e Tsunami seminerinde konuştu. Prof.Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Muğla kıyılarında olabilecek bir tsunamiden kurtulmak için sadece 10 dakika olduğunu söyledi. Üniversite Atatürk Kültür Merkezi C salonunda gerçekleştirilen seminerde Muğla kıyılarında geçmişte yaşanan tsunaminin izlerine ulaştıklarını açıklayan Yalçıner, dalga boyunun 3 metreye kadar ulaşabileceğini anlattı.

PROF.AHMET CEVDET YALÇINER

aa_picture_20151015_6534729_web.jpg

TARİHTE BÜYÜK FELAKETLERE NEDEN OLMUŞ

Ege'de Yunanistan'ın Santorini adasının volkanik özelliklerinin tsunami yapabileceğini belirten Yalçıner, şöyle konuştu: 'Akdeniz'in Doğu baseni, güneybatı kıyılarımız fay zonunun bulunduğu bölgelerdir. Bunlar içinde Girit'ten Rodos'a uzanıp Anadolu'ya Dalaman'dan giren ve bir kolu da Kıbrıs'a uzanan bir fay zonu vardır. Bunun dışında Ege'de Yunanistan'ın Santorini Adası ve onun volkanik özellikleri tsunami oluşturabilir. 

1956 DEPREMİNE DİKKAT ÇEKTİ

1956 bunun son örneklerinden birisi. Tarihte 365 yılındaki tsunami Doğu Akdeniz'de önemli zararlar vermiştir. Muğla kıyıları için körfezlerin her birisi tsunami için enerjinin odaklanması ve kıyılarda büyük dalgalanma oluşturması olasılığı taşır. Tarihte de bunlar olmuştur ve izlerini bazı bölgelerimizde bulduk."

İzlenme: 39355
Benzer Videolar