Almanya ile yeni kriz

İzmir'in Urla ilçesinde Alman sistemine göre eğitim veren bir okulun kapatıldığı ve kapısının polisler ile mühürlendiği gerekçesi ile Almanya Türkiye arasında yeni bir kriz başladı.

Alman Büyükelçiliğine bağlı olarak Alman müfredatına göre eğitim veren bir okul, kanuni yükümlülüklerini yerine getirmediği için yetkililer tarafından kapatıldı. Alman medyası, durumu 'Almanya ile Türkiye arasında yeni kriz' şeklinde verdi.

OKUL MÜDÜRÜ AÇIKLAMASI

Alman Spiegel Online'ın iddisına göre Türkiye, İzmir'de bir Alman okulunu kapatıp mühürledi. Kanuni yükümlülüklerini yerine getirmediği belirlenen okulun yöneticisi olan Dirk Philippi, Alman basınına konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

POLİSLER GİDİP MÜHÜRLEDİ

Philippi, okulun bulunduğu Urla'ya bir delegasyonla beraber polislerin geldiğini; yazılı ve sözel olarak "yasal gereklilikler"in eksik olduğunu söylediklerini bildirdi. Bu bildirimden sonra ise okul mühürlendi.

ALMANYA AÇIKLAMA İSTEDİ


Philippi, delegasyonun, yaz tatilinin resmi başlangıcından sonra, üç saat içinde geldiklerini söyledi. Philippi yaptığı açıklamada, "Bunun geçici bir kapatma olduğunu varsayıyorum" diye belirtti.
Okul, "yurt dışındaki bir Alman okulu" olarak İzmir Başkonsolosluğuna bağlı olarak Alman vatandaşlarına hizmet veriyordu.

ALMANLARDAN TEPKİİ

Alman Dışişleri Bakanlığı, okulun Milli Eğitim Bakanlığı'nın bölge yetkilileri tarafından kapatıldığını doğruladı. Berlin, Türkiye'yi bunun nedenlerini açıklamaya çağırdı. Türkiye'deki Alman okullarının, iki ülkenin kültür ve eğitim politikası ilişkileri açısından da önemli bir konumda bulunduğu belirtildi.

"ALMANYA İLE YENİ KRİZ"

Alman basını, okulun kapatılmasının Almanya ve Türkiye arasında yeni bir krize neden olacağını iddia etti. Okulda ve okula bağlı anaokulunda 2 ila 20 yaş arasında 180 kadar öğrencinin olduğu öğrenildi.

İzlenme: 2255

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar