AKP'de Melih Gökçek gerginliği başladı

AKP'de istifası istenen Melih Gökçek'in Erdoğan'ın isteğine rağmen direniyor görüntüsü vermesi büyük huzursuzluğa neden olmaya başladı.

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifalarını istediği 5 Belediye başkanından sadece 2'sinin istifa etmesi başta Melih gökçek olmak üzere diğerlerinin direnmesi AKP'de sancılı bir sürece girilmesine neden oldu. İstifa etmeyen belediye başkanlarının tutumu AKP içerisinde farklı yorumlara neden olmaya başladı. Kuruluşundan beri sarsılmaz denilen Erdoğan'ın iradesi bu gelişme ile tartışılmaya başlandı. Öte yandan parti içi küsgünler muhalefetinin genişlmeye başladığı ve Erdoğan'ın aldığı kararları dayatmasına karşı bir direniş başlayabileceği ileri sürülen ididalar arasında. Saray cephesi ise sürece karşı dikkatli bir tutum gayreti içerisinde görünmeye devam ediyor.

SIKINTILI BİR SÜREÇ

Son MKYK toplantısında görevden ayrılmalarına karar verilen Ankara, Balıkesir, Bursa, Düzce ve Niğde belediye başkanlarından, sadece ikisinin istifa etmesi ve diğerlerinin direnmeleri, partide sıkıntılı bir süreç yaşanmasına neden oldu.

3 BAŞKAN DİRENİYOR

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in ardından dün de Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, başkanlık görevini bıraktığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek dışında bu başkanlarla görüşme yapmadı. İstifa taleplerinin yerel yönetim başkanlığı düzeyinde tebliğ edilmesinin ardından üç başkanın direnişi başladı.

BAŞBAKAN DEVREDE

Bu sürecin uzamasının partiye zarar vereceğinin konuşulması üzerine önce İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu, ardından da Başbakan Binali Yıldırım’ın devreye girdiği bildirildi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Soylu’nun bir hafta önce Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarıyla görüştüğü öğrenildi. Bu süreç, başkanların direnmesi durumunda partiden ihraç edilmeyecekleri ve bakanlık aracılığıyla azledileceklerinin duyurulması anlamına geldi.

UZADIKÇA PARTİ ZARAR GÖRÜYOR

Bunun ardından Yıldırım, 14 Ekim’de Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’la, dün de Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe’yle görüştü. Yıldırım’ın, bu sürecin uzatılmasının hem parti hem de başkanların aleyhine sonuç doğuracağına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ve bir an önce gereğinin yapılmasını istediği öne sürüldü.

GÖKÇEK'E İKİ ALTERNATİF

Üç başkanın direnmesi, AKP kulislerinin de en çok konuşulan konusu oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tavrının diğer iki başkanın direncine neden olduğu, Gökçek’in istifasının bunları da çözeceği yorumu yapılıyor.

NE YAPACAK

Kulislerde konuşulan bir başka konuyu ise Melih Gökçek’in görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı konusu oluşturuyor. Bu konuda iki görüş var. Gökçek’e bir kurumda müsteşar veya genel müdür düzeyinde bir görev verileceği ve 2019 seçimlerinde de milletvekili adayı yapılacağını iddia edenler ile hiçbir görev verilmemesi gerektiğini savunanlar bulunuyor.

İzlenme: 2188
Benzer Videolar