Ağaç evde yaşayıp insan eti yiyorlar

Yeni Gine’de Ndeiram Kabur Nehri’nin gür ormanlık alanının derinliklerinde, batının taciz eden bakışlarından nispeten uzak kalmış bir yerde bir kabile ağaç evde yaşayıp bazen insan eti yiyorlar

TAMAMEN İZOLE BİR ŞEKİLDE YAŞIYORLAR

Amerikalı antropolog Peter Van Arsdale ile gerçekleşen ilk temas üzerinden 40 yıl geçmiş olsa bile, Korowai halkı burada gelişmiş dünyadan tamamen izole olmuş halde yaşıyor. Topluluğun üç bin üyesinin büyük bölümü halen beyaz bir insan görmüş değil ya da kendi dillerinde söyledikleri gibi bir laleo. ( hayalet iblis)

YETENEKLİ MİMARLAR

Korowai halkı kendi çevrelerini kullanma bakımından en yetenekli mimarlardandır. Korowailer tarafından yapılan ve bazılarının yüksekliği 50 metreyi bulan evler, yapısal olarak pratik ve ustaca tasarlanmıştır. Kalın ve sert ağaçtan tasarlanan yapıların zemin kaplamasında yangın tehlikesine karşı hızlı bir şekilde sökülüp, delikten atılabilen kille kaplı palmiye yaprakları kullanılır. Estetik olarak büyüleyici bu ahşap kaleler, yapısal olarak da etkileyicidir.

KÖTÜ BİR ŞÖHRET

Ancak Korowai halkı bir konuda kötü şöhret sahibidir ve onların dev ağaç evlere karşı eğiliminden daha çarpıcı bir durumdur bu. Korowailer, günümüzde nadiren de olsa yamyamlık pratiklerini hala sürdürmektedirler. 2006 yılında hazırlanan bir belgeselde, gazeteci Paul Raffaele, Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde bu halkla yakın temas kurma cesaretini gösterdi.  Boas’a geldikten sonra, Korowailerin bir üyesi eve geri dönmeyi denedi,  onlara Korowai yamyamlık pratiklerini ya da kahkua ölümü hakkında sorular sordu.

İNSAN ETİ YEME GELENEĞİ

Boas, bir çevirmen aracılığıyla ürkütücü fenomeni şöyle açıkladı; Khakhualar bir arkadaş ya da akrabanın kendilerini kılık değiştirerek öldürmek istediklerini düşünür. “ O uyurken Khakhua gelir ve kurbanının içini yer, onlar şöminedeki külle yer değiştirmiştir ve böylece kurban yendiğini bilmez. Khakhua en sonunda kurbanın kalbine büyülü bir ok saplayarak onu öldürür. 

FAZLA ET KOMŞULARA İKRAM EDİLİR

Genel olarak, kurban, yakınlarına Khakhua olarak gördüğü kişinin ismini açıklar. Katil aynı ya da farklı bir ağaç evden olabilir” Khakhua olarak belirlenen kişi, bu durumdan etkilenen kabilesi tarafından öldürülür ve yenir, hatta et fazlaysa komşular da davet edilir.

İzlenme: 2406

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar