Adana varoşlarından muhteşem bir belgesel çıktı

Adana'nın Arka Sokaklarını Anlatan Güzel Bir Belgesel: Benim Varoş Hikayem

Ceyhan arka sokaklarında yaşayan insanları anlatan bir belgesel. Sokakların evlerden daha çok kullanıldığı gettoların yaşam tarzını merak ediyorsanız, bu belgesel tam size göre.

ADANA'DA GEÇİYOR

Culluk Yusuf, Pele Dayı, Rokko ve çetesi, Utar ve daha niceleri. İnternette tesadüfen bir belgeselin “teaser”ında rastladım onlara. Herhangi bir yapıma benzemiyordu. Çünkü film Adana’da geçiyordu ve Adana dünyadaki hiçbir yere benzemiyordu. Osmanlı zamanında dönemin “tekinsiz aileleri” Çukurova tarafına yerleştirilmiş. Bu “bereketli topraklarda” yapacak iş çok olduğundan, tarım işçiliğiyle bu aileler “yola getirilmeye” çalışılmış. Sadece onlar değil, zamanla mevsimlik işçiler de bölgeye gelmiş.

Çok sıcak bir bölge olan Adana’da sokaklar evlerden daha çok kullanılır. Böylece insanlar iç içe yaşar, sürekli temas halinde olurlar. Bu birliktelik zamanla farklı bir kültür yaratmış Adana’da. Ama son yıllarda tarımda yaşanan kötü gidişle işsizlik çok artmış. İşsizliğin artmasıyla birlikte insanlar başka “işlere” de yönelmek zorunda kalmışlar.


100x50.pngtwitter-100x-50-001.jpg

Adem Erkoçak  aerkocak@gazeteduvar.com.tr

İzlenme: 4844
Benzer Videolar