Abdullah Gül'den Erdoğan'ı kızdıracak ekonomi eleştirisi

Daha önce KHK kararlarını eleştirerek Erdoğan ile büyük bir çatışmaya giren eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Avrasya ekonomi zirvesinde yaptığı konuşmada Erdoğan'ı kızdıracak cümleler kullandı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada "Devletleri yönetenlerin, geleceği, problemleri görerek tedbir alması gerekir. Büyük istihdam problemleri ortaya çıkacak, büyük işsizlik çıkacak" ifadesini kullandı.Hiç bir TV kanalının izlemediği konuşmada Abdullah Gül'ün yaptığı konuşma Erdoğan'a gönderme olarak yorumlandı.

AVRAS EKONOMİ ZİRVESİ

Abdullah Gül, Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen '21. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin 'Cumhurbaşkanları Oturumu'nda konuştu. Konuşmasında, işsizlik uyarısı yapan Gül şunları söyledi:

KONUŞMADAN SATIRBAŞLARI

"Teknoloji… Öyle bir ortam oluştu ki özellikle enformasyon teknolojisi IT dediğimiz şey her şeyi şeffaf yaptı. Hiç kimse artık kafasını kuma gömmüş olamaz. Herkes her şeyi takip edebilir hale geldi. Dolayısıyla dünyanın her köşesinden başka köşesini takip ediyorlar.

Böyle olunca fakirler zenginliği, zenginler fakirliği görüyor, her gün acı çekenleri görüyor ve bunun neticesinde ortaya güzel şeyler, örnekler, güzellikleri örnek alan davranışlar çıkarken, bir taraftan da öfke, hınç, radikal akımlar da ortaya çıkıyor. İkinci bir şey, teknoloji ilk ortaya çıkıp da makinaların uygulanmaya başlaması, emek yoğundan makine yoğuna geçince zaten büyük işsizlikler o zaman oldu ama onlar kaçınılmazdı. Makinadan robota, robottan bilgisayarlara oradan şimdi yapay zekanın yönettiği fabrikalara geçilmeye başlanırsa o zaman ortaya iki şey çıkacak; biri işsizlik. Bu istihdam meselesi müthiş bir şey.

Devletleri yönetenler, geleceği, problemleri görerek tedbir alması gerekir. Büyük istihdam problemleri ortaya çıkacak, büyük işsizlik çıkacak."

"ÜLKELERİN NASIL ZAYIFLADIĞINI YAŞIYORUZ"

Sosyal medyadaki 'trol'lerle de ilgili açıklama yapan Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Trol merkezlerinin kurulduğunu, binlerce insanın buralarda nasıl çalıştığını ve nasıl mesajlarla bütün dünyayı boğduğunu, seçimlere nasıl müdahale edildiğini, radikal akımların nasıl desteklenip, ülkelerin nasıl zayıflatıldığını yaşıyoruz. Pozitif gündemde mi negatif gündemde mi ülkeler ilerleyecek?"

İzlenme: 3119
Benzer Videolar