Abdullah Gül adaylığında flaş gelişme

Son dakika,AKP içerisinde ve tabanında muhalefetin zayıf umudu Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylık fırtınası, Başta Meral Akşener'in itirazı ve CHP tabanından gelen itirazların ardından sona erdi.

AKP içerisinde ve tabanında muhalefetin zayıf umudu Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylık fırtınası sona erdi.

RİSK ALMAKTAN HEP KAÇINDI

Siyasi hayatı boyunca risk almaktan sürekli çekinen Abdullah Gül'ün Saadet Partisinin adaylık teklifini kabul etmeyeceği netlik kazandı. Erdoğan'a karşı cılız muhalefetini sürekli siyasi manevralar ile sürdüren Gül'ün şart olarak öne sürdüğü " Çatı Adayı " formülü "Hayır" blokunun Partileri tarafından benimsenmeyince sabun köpüğü gibi sönüverdi. Yapılan son anketlerde sürekli düşüş eğiliminde olan  AKP Genel Başkanı Erdoğan'a karşı diğer tüm partilerin ayrı ayrı aday çıkaracakları kesinleşti gibi görünüyor. 

ERDOĞAN'IN BÜYÜK KUŞKUSU

Öte yandan Erdoğan'ın CHP'nin İYİ Partiye mileltvekili desteği manevrasından sonra yaşadığı tedirginlik sonucu, muhalefetten yeni operasyonlar beklediği ortaya çıktı. Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin 101. maddede "adayların istifası halinde en yüksek oyu alan yerine geçer" kuralının işletilebileceği kuşkusunu yakın çevresine ilettiği bildiriliyor. Gazetelerin bu gün tarihli köşelerinde ise Cumhurbaşkanlığı adaylığı konularında Abdullah Gül'ün seçimlere girmeyeceği yazılıp çizilmeye başlandı. AKP Kurucusu ve Eski bakanlardan Abdüllatif Şener'in aylar öncesinden söylediği " Abdullah Gül korkar seçimlere girmez" ön görüsü böylece gerçekleşmiş oldu. 

CHP'DE ÖNE ÇIKAN İSİMLER VE SÜRPRİZ

Öte yandan CHP'de adaylık yarışı hız kazanmaya başladı. Sızan bilgilere göre adaylık yarışında isimleri öne çıkan Muharrem İnce ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen arasında bir seçim yapılmasının an meselesi olduğu konuşuluyor. Bazı kaynaklar Büyükerşen'in sürpriz yapabileceğini söylüyorlar.

ABDULLAH GÜL DEFTERİ KAPANDI

Deneyimli Habertürk siyaset yazarı  Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında “Çatı aday çıkarmaktan vazgeçildi, sıfır baraj ittifakı ise tartışılıyor” değerlendirmesi yaptı. Sarıkaya ayrıca Abdullah Gül’ün “Üçlü yarışta olmam” diyerek SP adaylığını kabul etmediğini de kaydetti. 

CHP, SP ve İyi Parti arasındaki görüşmelerin geldiği noktayı bu şekilde yorumlayan Sarıkaya, Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümünden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncelikle Abdullah Gül’ün adaylığı konusunda bir kararlarının olmadığını belirttiğini, “Biz kimseyi reddetmiyoruz, kimseyi de desteklemiyoruz; makulü bulmaya çalışıyoruz” dediğini belirtti. Kılıçdaroğlu’nun uğraşısının da “sıfır baraj ittifakı” olarak isimlendirdikleri, bütün muhalefet partilerinin bir arada bulunduğu ittifak modeli olduğunu söylediğini aktardı. 

Dün gerçekleşen Akşener-Kılıçdaroğlu görüşmesine atıfta bulunan Sarıkaya, Akşener’in isteği üzerine çatı aday konusuna girilmediğini ifade ediyor. 

İyi Parti’nin SP ile aday ismi, CHP ile de sıfır baraj ittifakının bileşimi konusunda anlaşmazlık yaşadığına dikkat çeken Sarıkaya, yarın tablonun netleşmesinin beklendiğini kaydediyor. 

İzlenme: 2222
Benzer Videolar